Zamknij

Słońce zbiera żniwo. W lipcu z powodu pogody zmarło ponad 300 osób

Redakcja
31.07.2018 14:05
Słońce zbiera żniwo. W lipcu z powodu pogody zmarło ponad 300 osób
fot. PIxabay

W lipcu z powodu warunków atmosferycznych zmarło w Japonii ponad 300 osób: najpierw w powodziach i osunięciach ziemi w wyniku ulewnych opadów deszczu, a następnie w związku z falą rekordowych upałów – wynika z danych przekazywanych przez japońskie władze.

Liczba ofiar tych kataklizmów czyni z lipca jeden z najtragiczniejszych miesięcy w ostatnich latach. Japonia jest jednym z najbogatszych krajów świata i w związku z narażeniem na wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi i tajfuny jest ona dobrze przygotowana na katastrofy naturalne.

Zagłosuj

Którą porę roku lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

Zabezpieczenia nie zapewniają jednak całkowitej ochrony przed żywiołami. Na początku lipca zachodnią część Japonii nawiedziły ulewy, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Japońska policja informowała, że zginęło w nich co najmniej 225 osób, a według obliczeń agencji Kyodo w poniedziałek zaginionych pozostawało wciąż 12 osób.

W akcji dostarczania żywności na zalane tereny oraz poszukiwania zaginionych brało udział ponad 70 tys. żołnierzy i ratowników. W ubiegłym tygodniu ok. 4 tys. osób wciąż przebywało w centrach ewakuacyjnych, nie mogąc wrócić do zalanych domów – podawała japońska państwowa agencja ds. zwalczania pożarów i skutków katastrof.

Zobacz także

Robotnicy i wolontariusze zaangażowani w naprawę szkód wywołanych ulewami musieli się wkrótce zmierzyć z kolejnym zagrożeniem: falą upałów, która nawiedziła cały kraj. Rekordowe temperatury, które utrzymywały się w Japonii przez dwa tygodnie, zostały uznane przez państwowe służby meteorologiczne za katastrofę naturalną.

RadioZET.pl/pap/maal