Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Japońscy dyplomaci urażeni. W Izraelu podano im deser w bucie

09.05.2018 11:46
xxx wiadomosci

Premier Japonii Shinzo Abe odwiedził Izrael. Podczas uroczystego obiadu dyplomatycznego zaserwowano mu deser podany w bucie. Sprawa jest szeroko komentowana, ponieważ w kulturze japońskiej buty mają specyficzną symbolikę. 

Japońscy dyplomaci urażeni. W Izraelu podano im deser w bucie fot. Instagram

Premier Japonii Shinzo Abe udał się z wizytą do Izraela. Polityk uczestniczył  w uroczystym obiedzie zorganizowanym w rezydencji premiera Izraela Benjamina Netanjahu. 

Uwagę opinii publicznej przykuł niecodzienny deser, który został podany... w bucie. Problem polega na tym, że w kulturze japońskiej buty mają dość specyficzną symbolikę. Przykładowo (jak podaje „RP” za „Washington Post”) nawet noszenie butów, w których chodzi się na zewnątrz, po wejściu do domu jest niedopuszczalne. Butów nie ma nawet w biurach.

instagram

Posiłek został przygotowany przez słynnego izraelskiego kucharza Segewa Mosze.

Artystyczna wizja kucharza miła zaskoczyć nie tylko japońskich dyplomatów, ale też polityków izraelskich, którzy mieli wcześniej kontakty z Japończykami. Jeden z japońskich dyplomatów stwierdził, że takie zachowanie to „brak szacunku i wrażliwości”.

Oświadczenie w tej sprawie wydał izraelski MSZ. W dokumencie podkreślono, że MSZ szanuje „kreatywnego szefa kuchni”. Zaznaczono jednak, że MSZ „nie miał wpływu na posiłki podawane w czasie obiadu”. 

instagram1

— Nie ma kultury, w której kładzie się buty na stole — mówił, komentując posiłek, jeden z oburzonych dyplomatów japońskich. 

RadioZET.pl/Business Insider, Rzeczpospolita/KM

Oceń