Zamknij

Trzy firmy testują doustny lek na COVID-19. Kiedy tabletki trafią do aptek?

26.07.2021 15:05
Tabletka na COVID-19 - zdjęcie ilustracyjne
fot. MARCO ANSALONI/Science Photo Library/East News

Tabletka na COVID-19 japońskiej firmy Shinogi jest już testowana na ludziach. Firma z Osaki to kolejny koncern farmaceutyczny pracujący nad doustnym lekiem zwalczającym chorobę wywoływaną przez koronawiursa. Blisko sukcesu jest Pfizer, który zapowiedział, że może wprowadzić na rynek lekarstwo jeszcze w 2021 roku.

Tabletka na COVID-19 pomoże już wkrótce w walce z pandemią? Japońska firma Shinogi z Osaki rozpoczęła testy na ludziach lekarstwa na chorobę wywoływaną przez koronawirusa – donosi „Wall Street Journal”. Pigułka jest podawana raz dziennie i ma zwalczyć zakażenie w mniej niż tydzień.

Japońska firma Shinogi testuje doustny lek na COVID-19. Kiedy tabletki trafią na rynek?

Shinogi podczas testów sprawdza wszelkie skutki uboczne leku. Badania rozpoczęły się w tym miesiącu i potrwają najprawdopodobniej do 2022 roku.

Wyścig między koncernami farmaceutycznymi o opracowanie doustnego leku na COVID-19 już trwa. Na razie Shinogi jest w tyle za Pfizerem i firmą Merck & Co. (znaną także jako MSD), które kilka miesięcy temu rozpoczęły szeroko zakrojone testy.

Pfizer jest już bliski sukcesu. Koncern poinformował, że jego podawany dwa razy dziennie lek może być gotowy do wprowadzenia na rynek jeszcze w 2021 roku. Gdyby lekarstwo okazały się skuteczne, oznaczałoby to istotne wzmocnienie systemu ochrony zdrowia w walce z pandemią. Być może równie znaczące, co opracowanie szczepionki. 

Badania wykazały, że szczepionki są skuteczne w zapobieganiu poważnych chorób wywoływanych przez znane szczepy wirusa COVID-19, w tym zakaźny szczep Delta. Jednak część ludzi nie chce się szczepić, a niezwykle rzadko zdarzają się też przypadki zakażeń u osób zaszczepionych.

RadioZET.pl/"Wall Street Journa"/PAP/oprac. AK