Zamknij

Nie żyje Jean-Jacques Sempé. Był autorem ilustracji do "Mikołajka"

12.08.2022 08:22
Nie żyje autor ilustracji do "Mikołajka"
fot. Jacques Demarthon/AFP/East News

W wieku 89 lat zmarł francuski rysownik Jean-Jacques Sempé, znany przede wszystkim z ilustracji do przygód "Mikołajka" i humorystycznych karykatur prasowych - poinformowała w czwartek wieczorem agencję AFP jego żona, Martine Gossieaux-Sempé.

- Jean-Jacques Sempé zmarł spokojnie w czwartek wieczorem [...] w swoim letnim domu, w otoczeniu żony i bliskich przyjaciół - powiedział w rozmowie z agencją AFP Marc Lecarpentier, jego biograf i przyjaciel.

Jean-Jacques Sempé nie żyje. Był autorem ilustracji do "Mikołajka"

Wybitny rysownik i karykaturzysta urodził się w 1932 roku w miejscowości Pessac w pobliżu Bordeaux (południowo-zachodnia Francja). W młodości został wydalony ze szkoły za niesubordynację. Później pracował m.in. jako pomocnik u dostawcy win, goniec biurowy oraz wychowawca na koloniach dla dzieci.

Swoje pierwsze rysunki opublikował w 1950 roku, ale jeszcze pod pseudonimem. Największy rozgłos przyniosły mu ilustracje do przygód "Mikołajka" ("Le Petit Nicolas"), serii książek, których autorem był René Goscinny.

Jego rysunki zamieszczała także prasa, m.in. "Paris Match", "New York Times", "New Yorker", "L'Express", "Marie Claire". Jean-Jacques Sempé zmarł na kilka dni przed swoimi 90. urodzinami.

RadioZET.pl/PAP/wikipedia.org

C