Zamknij

Jedna dawka AstraZeneki daje 80 proc. ochronę przed śmiercią z powodu COVID-19

11.05.2021 08:04
Szczepienia przeciw COVID-19
fot. MAREK LASYK/REPORTER

Jedna dawka szczepionki firmy AstraZeneca zmniejsza ryzyko zgonu z powodu COVID-19 o 80 procent – poinformowała brytyjska rządowa agencja ds. zdrowia Public Health of England. Było to pierwsze badanie tego preparatu przeprowadzone na dużą skalę w czasie trwającej kampanii szczepień.

Program szczepień przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii należy do najskuteczniejszych na świecie. Pierwszą dawkę otrzymało już ponad 35 milionów Brytyjczyków. Pozwoliło to naukowcom przeprowadzić szeroko zakrojoną analizę skuteczności szczepionek u osób po jednym zastrzyku.

Szczepionka AstraZeneca chroni przed śmiercią z powodu COVID-19 już po pierwszej dawce

Badanie Public Health England wykazało, że już pierwsza dawka szczepionki skutecznie chroni przed śmiercią z powodu COVID-19. AstraZeneca zapewnia 55-procentową ochronę u zakażonych pacjentów, natomiast szczepionka Pfizera 44-procentową, w porównaniu z osobami, które nie zostały zaszczepione.

– Biorąc pod uwagę, że szczepionki chronią także przed zarażeniem się koronawirusem, zaszczepienie tymi preparatami daje około 80-procentową ochronę przed śmiercią już po pierwszej dawce – czytamy w komunikacie Public Health England. Podkreślono, że było to pierwsze takie badanie nad szczepionką firmy AstraZeneca.

Skuteczność szczepionki po dwóch dawkach jeszcze wyższa

W nowej analizie stwierdzono również, że ochrona przed śmiercią, którą zapewnia szczepionka Pfizer-BioNTech, wzrasta z około 80 procent po jednej dawce do 97 procent po dwóch dawkach, które podano co najmniej tydzień przed uzyskaniem pozytywnego wyniku na COVID-19.

RadioZET.pl/Reuters, oprac. AK