Zamknij

Jemen: Eksplozja na lotnisku w Adenie. Co najmniej 16 osób nie żyje

30.12.2020 13:08
Jemen: Eksplozja na lotnisku w Adenie. Co najmniej 16 osób nie żyje
fot. SALEH AL-OBEIDI/AFP/East News

Co najmniej 16 osób zginęło a 60 zostało rannych w ataku na lotnisko Aden w Jemenie. Wybuchy nastąpiły tuż po wylądowaniu samolotu z członkami rządu jedności narodowej. 

Do eksplozji na lotnisku Aden w Jemenie doszło w środę, gdy nowo powołany rząd kraju przybył samolotem z Arabii Saudyjskiej. Jak relacjonuje brytyjski dziennik ''The Independent'', pierwsza eksplozja została uchwycona przez kamery telewizji Al-Hadath. Operatorzy zauważyli smugi dymu wydobywające się z terminalu, gdy urzędnicy wysiadali z samolotu. 

Członkowie rządu jedności narodowej, z premierem Maeenem Abdulmalikiem na czele, zostali przewiezieni bezpiecznie do prezydenckiego pałacu - informują saudyjskie media, cytowane przez arabską stację telewizyjną Al-Dżazira.

Miejscowe służby bezpieczeństwa, na które powołuje się Reuters, poinformowały, że w hali lotniska wybuchły trzy pociski moździerzowe. Saudyjska telewizja państwowa Ekhbaria pokazywała zniszczone pojazdy, rozbite szkło i smugi białego dymu, unoszące się nad lotniskiem. Ministerstwo informacji Jemenu oskarżyło na Twitterze rebeliantów Huti o dokonanie tego "ataku terrorystycznego". Premier nazwał ten zamach "tchórzliwym aktem terrorystycznym", nie oskarżył jednak Huti bezpośrednio. - To tylko zwiększy naszą determinację do dalszej walki - napisał na Twitterze.

18 grudnia pod egidą Arabii Saudyjskiej został utworzony rząd jedności narodowej Jemenu, w skład którego weszli zwolennicy prezydenta Abd Rabbuha Mansura Hadiego oraz przedstawiciele separatystów z Południowej Rady Przejściowej. Celem tego sojuszu jest walka z rebeliantami Huti, którzy kilka lat temu opanowali północ Jemenu wraz ze stolicą Saną.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska. Jemeński konflikt zbrojny jest przez wielu postrzegany jako wojna zastępcza, prowadzona przez szyicki Iran i sunnicką Arabię Saudyjską, o dominującą pozycję w regionie. ONZ określa konflikt w Jemenie jako ''największą obecnie katastrofę humanitarną na świecie''.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/The Independent/Reuters