Zamknij

Powstanie kolejnych 100 Biedronek. Jej właściciel bryluje na giełdzie

Redakcja
12.04.2017 13:50
Powstanie kolejnych 100 Biedronek. Jej właściciel bryluje na giełdzie
fot. Wikipedia

Jeronimo Martins, portugalski właściciel Biedronki, może się pochwalić wzrostem zysków o 80 proc. Obroty dyskontów przekroczyły już 40 mld złotych. Jeśli ktoś cztery lata temu kupił akcje portugalskiej grupy, dziś może cieszyć się podwojeniem swojego majątku. Trudno się dziwić. W Polsce mamy ponad 2700 Biedronek, a prezes zapowiada, że wkrótce powstanie kolejne 100.

Zagłosuj

Czy robisz regularnie zakupy w Biedronce?

Liczba głosów:

Akcje Portugalczyków są na najwyższym poziomie od 4 lat. Skąd taki wynik Jeronimo Martins? Nie mieliby tak dobrych wyników, gdyby nie obroty należącej do nich sieci dyskontów "Biedronka". Wzrosły one w 2016 roku do 41,5 mld zł, czyli o prawie 11 proc. względem sprzedaży rok wcześniej.

Biedronka stanowi 66,9 proc. całości ubiegłorocznych obrotów grupy Jeronimo Martins. Obecnie na portugalskiej giełdzie jedna akcja jest wyceniana na 16,67 euro, czyli niecałe 71 złotych. Na koniec 2016 roku w Polsce było już 2722 Biedronek, czyli o 55 więcej niż w poprzednim roku. Wynika z tego, że przez cały poprzedni rok, w każdym tygodniu powstawała co najmniej jedna Biedronka.

staty JM
fot. Jeronimo Martins

Portugalczycy nie spuszczają z tonu. - Prezes Jeronimo Martins zapowiedział ostatnio, że na różne przedsięwzięcia w Polsce przeznaczy 400 mln euro. Chodzi m.in. o budowę stu sklepów i jednego centrum dystrybucyjnego – czytamy w portalu Money.pl. W Polsce Biedronka zatrudnia już 55 tys. osób, obsługując 3,5 mln klientów.

RadioZET.pl/Money.pl/strz