Zamknij

Jest odpowiedź Izraela na ustawę IPN. Zmieniają ustawę o Holokauście z 1986 roku

Redakcja
31.01.2018 18:38
Jest odpowiedź Izraela na ustawę IPN. Zmieniają ustawę o Holokauście z 1986 roku
fot. Archiwum RadioZET.pl

Nie milkną echa konfliktu na linii Polska-Izrael. Większość w Knesecie popiera projekt ustawy, na mocy której polska ustawa o IPN, gdyby została ostatecznie przyjęta, byłaby uznana za negowanie Holokaustu. Spośród 120 deputowanych, 61 poparło projekt.

Zagłosuj

Kto ma w tej sprawie rację?

Liczba głosów:

Zgodnie z nowym projektem posłów Knesetu, przestępstwem jest nie tylko negowanie Holokaustu, ale też "negowanie lub pomniejszanie udziału w zbrodniach ludzi, którzy pomagali nazistom lub byli kolaborantami".

Konflikt na linii Polska-Izrael

Twórcami poprawek byli deputowani Likudu oraz tworzących z nim koalicję partii konserwatywnych Nasz Dom Izrael (IB) i Żydowski Dom (HBHJ) oraz opozycyjnych formacji: centrowej Jest Przyszłość (Jesz Atid) i centrolewicowego Bloku syjonistycznego. Jak podaje izraelski "Jerusalem Post", projekt znowelizowania ustawy z 1986 roku zabraniającej negowanie Holokaustu popierają posłowie rządzącej koalicji i część opozycji.

Poza rozszerzeniem tego, co traktowane jest jako przestępstwo, projekt zakłada zwiększenie pomocy dla kilku grup. – Pomoc prawną otrzymywałyby osoby, które przeżyły Holokaust oraz nauczyciele zabierający uczniów lub studentów do dawnych obozów zagłady, jeżeli będą ścigani prawem za granicą za opowiadanie, co się zdarzyło podczas Holokaustu – podaje "Jerusalem Post",

IPN chce karać za zakłamywanie historii

W Izraelu wielu osobom nie podoba się projekt IPN zakładający m.in. karanie za użycie sformułowania "polskie obozy śmierci". – Polacy i ci, którzy chcieliby ich naśladować, powinni wiedzieć, że historyczna prawda o narodzie żydowskim nie jest na sprzedaż – mówił deputowany Bloku Syjonistycznego Icik Szmuly, nawiązując do doniesień z Warszawy.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/PAP/Jerusalem Post/strz