Zamknij

Borrell: Rosja zgromadziła ponad 150 tys. żołnierzy na granicy z Ukrainą

19.04.2021 16:40
rosyjska armia
fot. Vitaly Timkiv /SPUTNIK Russia /East News

Przy granicy Ukrainą Rosja zgromadziła 150 tys. żołnierzy - przekazał Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych. Podkreślił, że "sytuacja na granicy z Ukrainą jest bardzo niepokojąca."

Rosja zgromadziła ponad 150 tys. żołnierzy na granicy z Ukrainą - poinformował Josep Borrell. "Ryzyko dalszej eskalacji jest ewidentne. Musimy pochwalić Ukrainę za jej powściągliwą reakcję i wzywamy Rosję do deeskalacji" - powiedział.

"Przekaz wszystkich ministrów był bardzo jasny: całkowite poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - dodał. Zastrzegł jednocześnie, że UE nie przygotowuje nowych sankcji przeciwko Rosji.

Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą ponad 150 tys. żołnierzy

"Obecnie nie ma żadnego ruchu w kwestii nowych sankcji przeciwko Rosji. Może to się zmienić" - zaznaczył Borrell. Poinformował też, że Czechy nie zwróciły się do państw UE o skoordynowane wydalenie rosyjskich dyplomatów ze swojego terytorium.

Po decyzji o wydaleniu 18 pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej w Pradze, którzy zostali zidentyfikowani jako pracownicy wywiadu, Moskwa nakazała do północy z poniedziałku na wtorek wyjazd 20 pracowników placówki czeskiej. Według mediów rosyjskich, które powołują się na wypowiedzi przedstawicieli Czech, w Moskwie pozostanie jedynie pięciu dyplomatów czeskich. Rosja w ramach retorsji zabroniła czeskiej placówce w Moskwie zatrudniania obywateli Rosji.

Praga zdecydowała się na wydalenie pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej, mając uzasadnione podejrzenia, że rosyjscy agenci stoją za wybuchem w składzie amunicji w Czechach w 2014 roku. Zginęły w nim dwie osoby.

RadioZET.pl/ PAP