Zamknij

Nie żyje Judith Krantz. Pisarka miała 91 lat

24.06.2019 09:11
Nie żyje Judith Krantz. Pisarka miała 91 lat
fot. RTE.ie

W wieku 91 lat zmarła w swym domu w Bel Air (Kalifornia) Judith Krantz, autorka popularnych powieści romantycznych, czytywanych szczególnie chętnie przez kobiety. O śmierci pisarki poinformował w niedzielę jej syn, producent telewizyjny Tony Krantz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak powiedział, Judith Krantz zmarła w sobotę z przyczyn naturalnych.

Krantz zajmowała się w pierwszym okresie swej kariery dziennikarstwem, Pisywała m.in. do magazynów dla kobiet „Cosmopolitan” i „Ladies Home Journal”.

Zobacz także

Dopiero w wieku 50 lat odkryła w sobie talent pisarski, który przyniósł jej sławę i pieniądze. Dołączyła w ten sposób do sfery, w której obracali się bohaterowie je powieści.

Już jej pierwsza książka „Scruples” (polski tytuł „Dom mody”), która ukazała się w 1978 r., stała się bestsellerem, podobnie jak następne.

Była autorką takich książek (o często dość pikantnej treści), jak „Klejnoty Tessy Kent”, „Kolekcja wiosenna”, „Kochankowie”, „Łabędzi śpiew” i „Dopóki znów się nie spotkamy”.

Książki Krantz zostały przetłumaczone na 52 języki, a łączna sprzedaż wyniosła ponad 85 mln egzemplarzy.

Zobacz także

Powieści Krantz były też wielokrotnie filmowane, w czym niemałą rolę odegrał jej mąż Steve Krantz, producent telewizyjny i filmowy. Była też autorką scenariusza do popularnego miniserialu TV „Sekrety” (Secrets) z 1992 roku.

– Zawsze siebie pytam, czy to, co piszę, zadowoli czytelnika siedzącego w samolocie, który nie może wylądować z powodu mgły, czy odbywa rekonwalescencję po operacji w szpitalu, czy też po prostu chce uciec do przyjemniejszego świata z jakiegokolwiek powodu. To jest moje kryterium – powiedziała Krantz w 1990 r. 

RadioZET.pl/PAP