Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Julia Hartwig nie żyje. Była jedną z najwybitniejszych polskich poetek

15.07.2017 12:40
xxx wiadomosci

Nie żyje Julia Hartwig. Wybitna polska poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej zmarła w wieku 96 lat w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. O jej śmierci poinformował PAP Adam Pomorski, prezes polskiego PEN Clubu.

Julia Hartwig nie żyje. Była jedną z najwybitniejszych polskich poetek fot. PAP

"Wytrzymać tydzień, wytrzymać rok, wytrzymać trzydzieści, a potem siedemdziesiąt lat. Ale były lata, których nikt nie liczył, królewskie, kiedy bawiliśmy się pod starymi dębami i wieczność była przy nas" – napisała Paula Sawicka na swoim profilu na Facebooku. Przyjaciółka Julii Hartwig przytoczyła fragment jej znanego wiersza „Bezczas”.

Julia Hartwig Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku. Jej rodzeństwo - Edward (późniejszy wybitny fotografik), Walenty (znany endokrynolog), Zofia i Helena - przyszli na świat w Moskwie, tylko najmłodsza Julia - w Lublinie, mieście, w którym osiedliła się uciekająca z Moskwy przed rewolucją bolszewicką rodzina Hartwigów.

Wielokrotnie nagradzana

Wiersze Hartwig czterokrotnie były nominowane do nagrody Nike. Była pisarką, eseistką i tłumaczką oraz jedną z najbardziej uznanych współczesnych polskich poetek. Była laureatką m.in. Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego.

Sztuka jako luksus

Uprawianie sztuki uważane jest często za rodzaj luksusu, choć jest to praca właściwie nieustająca, bo umysł i wrażliwość nastawione są bezustannie na czekające je zadania. Jest na domiar niewdzięczna, nie można bowiem liczyć, że spotkamy się z jakimkolwiek odzewem. Mimo to, wybrawszy raz tę drogę, nie porzucamy nadziei, że uda się stworzyć coś, co trafi w tonację naszej epoki i wypowie jakąś prawdę o naszym istnieniu, odpowiadając na czyjeś oczekiwania – powiedziała Hartwig w jednym z ostatnich wywiadów.

 Sprawdź nasz nowy serwis >> MAM ZDANIE <<

RadioZET.pl/PAP/strz

Oceń