Zamknij

Juncker: Nie prowadzimy wojny z Polską

Redakcja
08.01.2018 16:58
Juncker: Nie prowadzimy wojny z Polską
fot. East News

- Nie prowadzimy wojny z Polską, jesteśmy od tego dalecy, lecz chcemy, żeby nasze obawy były traktowane poważnie - oświadczył w poniedziałek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pytany o oczekiwania przed wtorkowym spotkaniem z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Będziemy mieli pogłębioną dyskusję o wszystkich sprawach dotyczących Europy i Polski. Nie jestem ani optymistą, ani pesymistą, ale poważnie biorę pod uwagę, co mówią nasi polscy koledzy. Oni muszą zrobić to samo - powiedział dziennikarzom w Brukseli Juncker. Jak zaznaczył, ma na myśli kwestie praworządności.

- Musimy przedyskutować to bardzo poważnie, bardzo szczerze. Nie jesteśmy w trakcie wojny z Polską. Jesteśmy od tego dalecy, ale poważnie bierzemy pod uwagę polskie obawy. Chciałbym, żeby nasi polscy przyjaciele poważnie brali pod uwagę nasze obawy - dodał.

Pytany, czy rekomendacje KE z ubiegłego miesiąca wobec Polski ws. praworządności są nadal do wypełnienia, odparł: "nie będziemy zmieniać polityki dlatego, że zmienił się rok".

Komisja w pięciu punktach w zaleceniach przyjętych 20 grudnia wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, o to, by nie stosować obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów.

RadioZET.pl/pap/maal