Juncker: wspólna waluta w całej Unii. Co mówią sondaże?

14.09.2017 16:51

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker stwierdził, że waluta euro powinna obowiązywać w całej Unii Europejskiej, zapowiadając intensyfikację prac w tym kierunku. Z majowego Eurobarometru wynika jednak, że wiele państw UE sprzeciwia się wprowadzeniu euro u siebie.

Juncker: wspólna waluta w całej Unii. Co mówią sondaże? fot. Archiwum RadioZET.pl
Zagłosuj

Popierasz wprowadzenie waluty euro w Polsce?

Juncker w corocznym przemówieniu przed Parlamentem Europejskim odniósł się do sytuacj w strefie euro. – Jeżeli chcemy, aby euro raczej łączyło niż dziełowo nasz kontynent, to powinno być ono czymś więcej niż tylko walutą wybranej grupy państw. Euro powinno być jedną walutą Unii Europejskiej jako całości – mówił przewodniczący KE.

Dwa kraje mówią NIE

Jak na razie dwa kraje UE nie zobowiązały się do przyjęcia waluty euro w przyszłości. To Wielka Brytania oraz Dania. – Członkowie UE, którzy chcą przyjąć euro, powinni móc to zrobić. Dlatego proponuję stworzenie instrumentu euro-akcesji, które zapewnią techniczne, a nawet finansowe wsparcie – komentował Juncker.

Eurobarometr 2017

Tymczasem, jak wynika z Eurobarometru (maj 2017 r.) w pięciu krajach Unii Europejskiej większość mieszkańców opowiada się przeciwko wprowadzeniu euro. W Polsce jest to 61 proc. ankietowanych, w Wielkiej Brytanii 63 proc., w Danii 66 proc., w Szwecji 72 proc. Najwięcej przeciwników jednolitej waluty w UE jest w Czechach – 77 proc. Największym zwolennikiem jest natomiast Luksemburg, gdzie wspólną walutę popiera 85 proc. ankietowanych.

Czy Polska ma szanse na reparacje wojenne? Weź udział w dyskusji w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/Bankier.pl/strz

Oceń