Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

KE nie odpuszcza rządowi PiS. Timmermans: nie wycofamy skargi na Polskę do TSUE

11.12.2018 15:47
xxx wiadomosci

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że podczas wtorkowego wysłuchania Polski w ramach procedury art. 7 traktatu o UE nie zapowie wycofania się Komisji ze złożonej do TSUE skargi przeciwko Polsce w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Timmermans fot. PAP/EPA

We wtorek w Brukseli ministrowie ds. europejskich przeprowadzą trzecie wysłuchanie Polski w ramach prowadzonej od grudnia 2017 r. procedury z art. 7 unijnego traktatu. Wchodzący do budynku Rady UE Timmermans został zapytany, czy podczas wysłuchania zapowie wycofanie skargi KE do Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Polski.

– Nie. Przedstawię ocenę sytuacji, w jakim punkcie jesteśmy teraz. Przy okazji, to prawo (tj. znowelizowana ustawa o SN – PAP) nie jest jeszcze egzekwowane, bo prezydent Andrzej Duda dotąd go nie podpisał – odpowiedział Timmermans.

Na pytanie o następny krok KE, gdy polski prezydent podpisze ustawę, odpowiedział: „Zobaczymy. Oczywiście cieszymy się, że kraj członkowski wdraża orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (w sprawie środków tymczasowych – PAP)”. „To powinno być normalne, że każdy kraj członkowski wdraża orzeczenia TSUE” – wskazał.

Wiceszefa Komisji pytano też, jaką ocenę sytuacji przedstawi we wtorek na wysłuchaniu. „Jak wiadomo, jest wiele kwestii w ramach art. 7, które muszą być rozwiązane. Żadna z tych spraw nie została dotąd rozwiązana” – powiedział.

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń