Zamknij

KE: Polskie władze naruszyły zakaz wycinki. Szyszko odpowiada

Redakcja
11.09.2017 16:02
KE: Polskie władze naruszyły zakaz wycinki. Szyszko odpowiada
fot. Jan Rusek/Agencja Gazeta

Polskie władze naruszyły tymczasowe postanowienie o zakazie wycinki w Puszczy Białowieskiej - oświadczyła w poniedziałek przed Trybunałem Sprawiedliwości UE pełnomocniczka KE Katarzyna Hermann. Mowa też o karach.

 

- Dowód jest jednoznaczny. Rzeczpospolita Polska naruszyła postanowienie wiceprezesa Trybunału (ws. zakazu wycinki) - powiedziała Hermann, pokazując obrazy satelitarne i zdjęcia z Puszczy, które KE otrzymała od przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

Ponadto  KE wystąpiła o nałożenie kar okresowych na Polskę za niewypełnienie postanowienia ws. wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Minister Szyszko prosi o uchylenie decyzji o zaprzestaniu wycinki, która jego zdaniem wynika z niezrozumienia sytuacji. 

O nakazie tymczasowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej zdecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w lipcu. 

W Luksemburgu po godz. 15 rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. W kolejnych dniach Trybunał ma zdecydować, czy tymczasowy nakaz zaprzestania wycinki zostanie przedłużony. Polska argumentuje, że wycinka jest potrzebna, by chronić siedliska.

- Podporządkowaliśmy się całkowicie nakazowi wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej i prowadzimy działania tylko tam, gdzie służą zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego - mówił minister. Na udowodnienie swojej tezy pokazał słoik z kornikami.

RadioZET.pl/PAP/KM

C