Zamknij

KE reaguje na zakręcenie kurka z rosyjskim gazem. "Plany awaryjne"

27.04.2022 10:14

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski i Bułgarii w ramach kontraktu jamalskiego. Szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska planuje "skoordynowaną reakcję" w odpowiedzi na decyzję Kremla. 

Von der Leyen
fot. FREDERICK FLORIN/AFP/East News

Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski i Bułgarii w związku z postanowieniami dekretu Władimira Putina z 31 marca 2022 roku, który narzuca "nieprzyjaznym" odbiorcom rosyjskiego gazu z państw Unii Europejskiej płacenie w rublach. 

Rosja zakręciła kurek z gazem. KE planuje "skoordynowaną reakcję"

"Ogłoszenie przez Gazprom jednostronnego wstrzymania dostaw gazu do odbiorców w Europie jest kolejną próbą wykorzystania gazu przez Rosję jako instrumentu szantażu. Jest to nieuzasadnione i niedopuszczalne. Po raz kolejny pokazuje nierzetelność Rosji jako dostawcy gazu. Jesteśmy przygotowani na ten scenariusz. Jesteśmy w ścisłym kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi" – napisała Ursula von der Leyen. 

Jednocześnie zapewniła, że KE pracuje nad zapewnieniem alternatywnych dostaw i możliwie najwyższych poziomów magazynowania w całej UE. "Państwa członkowskie wprowadziły plany awaryjne na taki właśnie scenariusz, a my współpracowaliśmy z nimi w koordynacji i solidarności. Właśnie odbywa się spotkanie grupy koordynacyjnej ds. gazu. Planujemy naszą skoordynowaną reakcję" – dodała. 

Mateusz Morawiecki mówił we wtorek, że strona polska otrzymała groźby ze strony Rosji "związane m.in. ze sposobem płatności". Oświadczył, że Polska trzyma się ustaleń, a polskie magazyny gazu są wypełnione w 76 proc. i że poziom ten jest dużo wyższy niż w większości krajów Europy. Minister klimatu Anna Moskwa przekazała, że nasz kraj jest przygotowany na zupełne odcięcie dopływu rosyjskich surowców.

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP