Zamknij

KE zajmie się polską praworządnością. Posiedzenie w środę

Redakcja
18.12.2018 13:49
KE zajmie się polską praworządnością. Posiedzenie w środę
fot. roibu/Shutterstock

Komisja Europejska w środę, na ostatnim w tym roku posiedzeniu komisarzy, zajmie się Polską w kontekście najnowszych wydarzeń dotyczących praworządności – poinformowała we wtorek rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Komisja wysłucha prezentacji o najnowszych wydarzeniach dotyczących Polski ze strony wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, zwłaszcza po wydanym wczoraj orzeczeniu (Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – red.) – powiedziała rzeczniczka.

Zobacz także

TSUE podtrzymał w poniedziałek w ostatecznym orzeczeniu w sprawie środków tymczasowych swoją decyzję o zobowiązaniu Polski do zawieszenia przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.

„Zarzuty faktyczne i prawne uzasadniają zarządzenie środków tymczasowych”

– Podnoszone przez Komisję zarzuty faktyczne i prawne uzasadniają zarządzenie środków tymczasowych – podkreślił Trybunał.

Zobacz także

Oznacza to, że Trybunał Sprawiedliwości UE przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej o to, aby sędziowie, których dotyczą sporne przepisy, mogli powrócić na stanowiska, oraz by wstrzymane zostało mianowanie nowych sędziów na miejsca tych, którzy zostali odesłani na emeryturę. Zgodnie z tą decyzją Polska ma też powstrzymać się od powołania nowego pierwszego prezesa SN.

Zobacz także

W listopadzie Sejm przyjął nowelizację ustawy o SN, przewidującą umożliwienie sędziom SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu. W poniedziałek została ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

RadioZET/PAP/JZ