Zamknij

Kaczyński: z May rozmawialiśmy o przyszłości Polaków w W. Brytanii

Redakcja
23.03.2017 18:52
Kaczyński: z May rozmawialiśmy o przyszłości Polaków w W. Brytanii
fot. PAP/EPA

Przyszłość Polaków na Wyspach była tematem rozmowy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z brytyjską premier Theresą May. Uzyskaliśmy zapewnienia, że już w pierwszej fazie negocjacji W. Brytania będzie chciała pozytywnie załatwić te sprawy - powiedział Kaczyński.

Szef PiS na briefingu prasowym po czwartkowym spotkaniu z May w Londynie na Downing Street powiedział, że mógł porozmawiać z szefową brytyjskiego rządu "o sprawach, które nas najbardziej interesują".

Zagłosuj

Czy Kaczyński dba o interesy Polaków na Wyspach?

Liczba głosów:

- Pierwsza sprawa to oczywiście przyszłość Polaków w Wielkiej Brytanii. Uzyskaliśmy zapewnienia, że już w pierwszej fazie negocjacji Wielka Brytania będzie chciała załatwić te sprawy w sposób pozytywny, oczywiście na zasadzie wzajemności - mówił. Podkreślił, że rzecz będzie musiała dotyczyć całej Unii Europejskiej, nie tylko Polski. - Około dwóch i pół miliona Brytyjczyków mieszka w UE. Tutaj możemy powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze - dodał.

Kaczyński poinformował, że rozmowa dotyczyła także postulatów Polski w dziedzinie gospodarczej, obronnej, podatkowej, wymiany informacji w kwestii rajów podatkowych, a także "historycznych spraw".

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Bardzo się cieszę z tej rozmowy, bo tragedia, która spotkała Wielką Brytanię, mogła ją uniemożliwić, a mimo wszytko do niej doszło - powiedział Kaczyński, nawiązując do środowego zamachu terrorystycznego w Londynie, w którym zginęły cztery osoby.

Jeszcze przed wylotem do Wielkiej Brytanii Jarosław Kaczyński odniósł się do pytań o sens jego wizyty na Wyspach. Przeciwnicy tej decyzji uważają, że rozmowy z Theresą May, jak i z każdym innym przedstawicielem zagranicznego rządu, powinni prowadzić przedstawiciele polskich władz, a nie "szeregowy poseł". Kaczyński uważa, że spotkania liderów partii to normalna sprawa i nie podważa tym krokiem kompetencji Beaty Szydło.

RadioZET.pl.PAP.KM