Zamknij

Kaliningrad zablokowany. Kreml się wścieka i grozi odwetem. "Uduszenie regionu"

20.06.2022 15:40
Władimir Putin
fot. KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Kreml uznał decyzję o zawieszeniu tranzytu towarów objętych sankcjami UE między Kaliningradem a Rosją przez Litwę za nielegalną. Rzecznik administracji Putina Dmitrij Pieskow zapowiedział, że Moskwa "przeanalizuje sytuację" przed podjęciem ewentualnych "działań odwetowych".

Zakaz tranzytu kolejowego stali i wyrobów z metali żelaznych do Kaliningradu wynika z sankcji Unii Europejskiej nałożonych na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę – oświadczył w poniedziałek szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis.

Kaliningrad zablokowany. Kreml grozi odwetem

Według gubernatora obwodu kaliningradzkiego Antona Alichanowa ograniczenie wpłynie na 40 do 50 proc. przewozu towarów. Sytuację nazwał "uduszeniem regionu". Zdaniem Landsbergisa Rosja może podawać nieprawdziwe informacje dotyczące ograniczeń w tranzycie. – Nie po raz pierwszy władze rosyjskie przekazały fałszywe informacje – wskazał szef litewskiego MSZ.

Tymczasem MSZ Rosji zażądało w poniedziałek od Litwy natychmiastowego zniesienia "wrogich restrykcji". "Jeśli w najbliższym czasie tranzyt towarów między obwodem kaliningradzkim a resztą Federacji Rosyjskiej przez Litwę nie zostanie w pełni przywrócony, Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych" – napisano w oświadczeniu resortu.

MSZ Rosji poinformowało na swojej stronie internetowej, że charge d'affaires Litwy w Rosji Virginija Umbrasiene została wezwana do resortu spraw zagranicznych. Według komunikatu ostro zaprotestowano i zażądano zniesienia ograniczeń w tranzycie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow na poniedziałkowej konferencji prasowej nazwał blokadę Kaliningradu "bezprecedensową" i "nielegalną". – Sytuacja jest bardziej niż poważna i wymaga bardzo głębokiej analizy przed sformułowaniem jakichkolwiek wniosków i decyzji. Zostanie ona przeprowadzona w ciągu najbliższych kilku dni – powiedział, zapytany o propozycje działań odwetowych, których miał się domagać szef obwodu kaliningradzkiego. 

RadioZET.pl/PAP/Interfax

C