Zamknij

Katastrofa lotnicza w Kanadzie. Służby potwierdziły tragiczne wieści

18.05.2020 11:16
Katastrofa lotnicza w Kanadzie
fot. YouTube Screen/ NetNewsLedger

W niedzielę, 17 maja w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie rozbił się jeden z odrzutowców w trakcie akrobacji lotniczych. W katastrofie zginęła jedna osoba. To kpt. Jennifer Casey, rzeczniczka prasowa zespołu akrobacji lotniczych Snowbirds.

Królewskie Kanadyjskie Siły Lotnicze (RCAF) przekazały, że w niedzielę doszło do katastrofy odrzutowca Canadair Tutor CT-114. Maszyna rozbiła się w Kolumbii Brytyjskiej w trakcie akrobacji lotniczych, które miały być wyrazem wdzięczności dla pracowników służby zdrowia, którzy walczą z koronawirusem.

Katastrofa odrzutowca w Kolumbii Brytyjskiej

Do wypadku odrzutowca doszło około godziny 15:00 czasu miejscowego (21:00 czasu polskiego). Na nagraniach dostępnych w mediach społecznościowych, które opublikowały osoby oglądające akrobacje, widać dwa samoloty. W pewnym momencie jeden z odrzutowców lecący po lewej stronie odbija nieco w górę, robi beczkę, następnie wpada w korkociąg i spada na ziemię. Później słychać eksplozję i widać dym.

W niedzielę wieczorem Royal Canadian Air Forces (RCAF) potwierdziły, że "jeden z członków CF Snowbirds zmarł, a jeden odniósł poważne obrażenia". W drugim wpisie na Twitterze RCAF dodało, że obrażenia drugiego członka załogi "nie są zagrażające życiu".

Zobacz także

Odrzutowiec rozbił się chwilę po starcie przed jednym z domów w mieście Kamploops. W tym miejscu doszło do pożaru zabudowań gospodarczych. CBC dotarło do mężczyzny mieszkającego po drugiej stronie ulicy. Przekazał on, że widział katapultującego się pilota i samolot rozbijający się przed domem sąsiada. Według relacji świadka, mieszka tam starsze małżeństwo. Nie odnieśli oni żadnych obrażeń.

Zobacz także

Od 29 kwietnia piloci ze Snowbirds oblatywali Kanadę dla podniesienia morali społeczeństwa w czasach epidemii koronawirusa. Ich akrobacje lotnicze miały być wyrazem wdzięczności dla pracowników służby zdrowia, którzy stawiają czoła epidemii SARS-CoV-2.

Nie żyje kpt. Jennifer Casey

W katastrofie odrzutowca zginęła kapitan Jennifer Casey. Podjęła ona współpracę ze Snowbirds w 2018 roku. Przed służbą wojskową, kobieta była dziennikarką radiową i producentką w stacji NEWS 95.7 Halifax.

Katastrofa i śmierć Casey wywołała w kraju szok. Justin Trudeau, premier Kanady zapewnił w niedzielę, że jest w kontakcie z ministrem obrony narodowej i "myślami łączy się z członkami zespołu".

RadioZET.pl/PAP