Zamknij

Petycja o "ukrócenie działalności politycznej Rydzyka". Trafi do papieża?

15.01.2020 12:52
Tadeusz Rydzyk
fot. MACIEJ KONIECZNY/REPORTER

Thomas Lukaszuk, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia, zmobilizował już 160 tysięcy osób pod petycją o „ukrócenie działalności politycznej” ojca Tadeusza Rydzyka. Jak informował Onet, sprawa ma trafić do samego papieża Franciszka, za pośrednictwem kanadyjskiego biskupa, Richarda Smitha.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji. Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim. Tadeusz Rydzyk bierze aktywny udział w polskiej polityce" – petycję Lukaszuka o tej treści podpisało już ponad 160 tysięcy ludzi.

Zobacz także

Inicjator petycji przypomina, że naczelnym hasłem kontrolowanego przez Rydzyka Radia Maryja jest „Katolicki głos w Twoim domu”. Tymczasem, jak pisze aktywista, jego głos jest "agresywny, antyimigrancki, nacjonalistyczny oraz często pełen nienawiści”.

Tadeusz Rydzyk dzieli Polaków na lepszych i gorszych. Nam, podpisanym pod tą petycją, nie wydaje się to zgodne z ideami chrześcijańskimi ani zasadami humanizmu i zwykłej przyzwoitości. Hierarchowie polskiego Kościoła Katolickiego w milczeniu akceptują niegodną chrześcijanina postawę Tadeusza Rydzyka

petycja T. Lukaszuka

Zobacz także

Za cel obrał również przywrócenie mediom kontrolowanym przez Rydzyka „charakteru religijnego”.

Onet: Podpisy zbierane od 2017 roku. Trafią do papieża?

Serwis Onet przybliżył historię petycji, która wywołała niemałe poruszenie. Czytamy, że zbiórka rozpoczęła się na wiosnę 2017 roku i szła na tyle szybko, że jedna z ówczesnych posłanek PiS założyła w kontrze „antypetycję”, broniącą dobrego imienia redemptorysty. Poparcie dla Rydzyka udzieliło ponad 20 tys. osób.

Coraz częściej do głosu dochodzą trendy nacjonalistyczne i antyemigracyjne. A to nigdy nie wychodzi krajom na dobre. Powoduje jedynie narastanie różnic pomiędzy poszczególnymi grupami. Najczęściej kryją się za tym polityka i ideologie

T. Lukaszuk, dla Onetu, w 2018 roku

Zbiórka pod petycją wciąż trwa. Link znajduje się tutaj.

RadioZET.pl/Onet.pl