Zamknij

Atak nożowników, wiele ofiar i rannych. Wydano alert o pozostanie w domach

05.09.2022 06:45

W kanadyjskich prowincjach Saskatchwan, Manitoba i Alberta policja ściga dwóch mężczyzn, którzy zaatakowali nożem w 13 różnych lokalizacjach. 10 osób zmarło, a 15 trafiło do szpitali.

atak nożowników
fot. PAP/EPA/ROYAL CANADIAN MOUNTED POLICE / HANDOUT

Do tragedii doszło w niedzielę rano czasu lokalnego w 13 miejscach na terenie prowincji Saskatchwan. „Mogą być także inne ofiary, osoby, które same pojechały do różnych szpitali” - powiedziała podczas konferencji prasowej dowodząca działaniami policji zastępca komisarza Rhonda Blackmore z Royal Canadian Mounted Police (RCMP).

Atak nożowników w Kanadzie. Co najmniej 10 osób nie żyje

Policja podawała wcześniej, że ofiary mogły być przypadkowe, jednak Blackmore powiedziała, że – jak się wydaje – część ofiar nie była przypadkowa. Obecnie nie można określić jednak motywu sprawców. Policja wskazała, że ofiary znaleziono w 13 różnych miejscach.

Cały czas trwają poszukiwania, nie wiadomo, czy napastnicy zmienili samochód i RCMP zaapelowała o ostrożność.

W niedzielę o 7:12 rano lokalnego czasu policja w Saskatchewan ogłosiła alert w związku z informacjami o atakach nożem. 45 minut później RCMP opublikowała nazwiska mężczyzn podejrzewanych o ataki, ich zdjęcia i numer rejestracyjny samochodu, którym mogą się poruszać.

Do ataków doszło na terenie rezerwatu na północ od miejscowości Melford w Saskatchewan, gdzie mieszkają trzy grupy Indian Kri: James Smith Cree Nation, plemiona Chakastaypasin oraz społeczność Peter Chapman.

Alert zalecający pozostanie w domu, niepodchodzenie do podejrzanych osób, niezabieranie autostopowiczów i niepodawanie, gdzie zauważono patrole policyjne, rozszerzono po południu na sąsiednie prowincje – Manitobę i Albertę.

Policja w Reginie poinformowała, że wspiera dochodzenie prowadzone przz RCMP i dodatkowo wzmocniła ochronę „w całym mieście, w tym trwające rozgrywki futbolu amerykańskiego na stadionie Mosaic”. Media podawały wcześniej, że podejrzanych zauważono właśnie w Regina. W Prince Edward policja ustawiła posterunki na ulicach miasta.

Premier Kanady Justin Trudeau zaapelował o ostrożność i przekazywanie informacji policji. „Jestem zaszokowany i zdruzgotany z powodu przerażających ataków dziś na terenie James Smith Cree Nation i w Weldon, w Saskatchewan, w wyniku których życie straciło dziesięć osób, a rany odniosło znacznie więcej” - napisał w niedzielę wieczorem w oświadczeniu. Zapewniając o pomocy ze strony rządu federalnego, dodał, że „odpowiedzialni za odrażające ataki muszą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości”.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl. PAP - Anna Lach