Zamknij

Polski ksiądz zaatakowany podczas mszy w Kanadzie. Parafianki rzuciły się na napastnika

Magdalena Kulej
27.03.2019 15:14
Polski ksiądz zaatakowany podczas mszy w Kanadzie. Parafianki rzuciły się na napastnika
fot. Twitter screen

Ksiądz Marcin Mironiuk został zaatakowany w parafii Matki Bożej Królowej Polski w kanadyjskim Edmonton. Podczas mszy na polskiego duchownego rzucił się nieznany mężczyzna i zaczął go dusić.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do ataku na księdza doszło 13 marca, ale jego szczegóły dopiero teraz wychodzą na jaw. Kanadyjskie media cytują świadków zdarzenia. Zgodnie z ich relacjami, gdy mężczyzna podszedł do księdza, ten zapytał go, czy mówił po polsku. Nieznajomy miał odpowiedzieć, że nie, a następnie rzucić duchownego na ziemię i zacząć dusić.

Na pomoc księdzu ruszyły parafianki. „To były starsze panie. To nie osoby, które wyciągają  telefon i nagrywają czy dzwonią na policję. Staruszki zrobiły, co mogły. I miały laski” – mówi w rozmowie z globalnews.ca  Lorraine Turchansky, rzeczniczka diecezji w Edmonton.

Parafianki starały się odciągnąć napastnika od księdza i uderzały w niego laskami tak długo, aż ten rozluźnił uścisk i uciekł. Ksiądz Mironiuk czuje się dobrze, ale – jak mówi Turchansky – był w szoku.

Napastnik wciąż poszukiwany

Mężczyzny, który go zaatakował, do tej pory nie udało się zatrzymać. Nie wiadomo też, jakie były motywy jego działania, choć z relacji świadków wynika, że mógł być pijany. Policja z Edmonton wszczęła dochodzenie w sprawie. Jak poinformowały służby, poszukiwany mężczyzna ma około 175 centymetrów wzrostu i około 25 lat.

Kilka dni wcześniej w Kanadzie doszło do innego ataku na księdza. W Montrealu duchowny został pchnięty nożem podczas odprawiania porannej mszy św. Trafił do szpitala.

Zobacz także

RadioZET.pl/goniec.pl/globalnews.ca/Canada News Post/MK