Zamknij

Kara śmierci dla dilerów narkotyków ze Strefy Gazy

Redakcja
19.03.2017 12:52
narktyki
fot. Pixabay

Sąd wojskowy w rządzonej przez islamistyczny Hamas Strefie Gazy skazał w niedzielę dwóch palestyńskich handlarzy narkotyków na karę śmierci. To pierwszy taki wyrok wydany przez palestyński wymiar sprawiedliwości w sprawie handlu nielegalnymi substancjami.

Dotychczas najwyższy wymiar kary dotyczył Palestyńczyków uznanych przez sądy za winnych współpracy z Izraelem lub zabójstw. Palestyńskie prawo przewiduje jednak, że kara śmierci może być również orzekana wobec handlarzy narkotyków.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Obaj dilerzy zostali zatrzymani, gdy przemycali marihuanę, opium i lek opioidowy tramadol, tunelami pod granicą między Egiptem a objętą izraelską blokadą Strefą Gaza.

Sąd uznał, że takie działania stanowią zagrożenie dla "bezpieczeństwa narodowego Palestyńczyków". Jeden ze skazanych zostanie rozstrzelany, a drugi powieszony.

Marihuana i leki przeciwbólowe na receptę zalewają obecnie zniszczoną przez wojny i pogrążoną w biedzie Strefę Gazy. Hamas w ostatnim czasie nasila walkę z handlarzami narkotyków i domaga się surowszych kar za szmuglowanie i sprzedaż nielegalnych substancji.

RadioZET.pl/PAP/DG