Zamknij

Wraca kara śmierci na Sri Lance. Kraj rekrutuje katów

Redakcja
14.02.2019 09:41
Wraca kara śmierci na Sri Lance. Kraj rekrutuje katów
fot. PopTika/Shutterstock

Powrót kary śmierci na Sri Lance podyktowany jest walką rządu z przestępczością narkotykową. W kraju obowiązywało moratorium na ten rodzaj kary przez blisko 43 lata.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Sri Lanka wznowiła możliwość wykonywania kary śmierci. Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje rekrutację osób, które chciałyby podjąć się pracy przy egzekucjach przez powieszenie. Ogłoszenie pojawiło się w czasopiśmie rządowym „Daily News” – donosi w czwartek polski portal o2.pl.

Zobacz także

Wśród wymagań wobec potencjalnych katów wymieniono między innymi „siłę psychiczną” i „nieskazitelną postawę moralną”. Praca na tym stanowisku przeznaczona jest wyłącznie dla mężczyzn – poszukiwani są kandydaci w wieku 18-45 lat.

Pierwsze egzekucje w ciągu dwóch miesięcy

Rząd oferuje im wypłatę w wysokości około 790 złotych miesięcznie – to więcej niż średnie wynagrodzenie w budżetówce. Szacuje się, że wykonanych będzie około 1299 egzekucji, w tym na 48 osobach skazanych za przestępstwa narkotykowe.

Zobacz także

Prezydent Maithripala Sirisena zapowiedział, że pierwsze egzekucje mają miejsce w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wystosował również komunikat do organizacji zajmujących się obroną praw człowieka, aby nie próbowały udaremniać powieszeń.

Zobacz także

RadioZET/PAP/JZ