Zamknij

Kobieta zabiła męża-gwałciciela. Sąd szariacki nie ma dla niej litości

Redakcja
10.05.2018 22:18
Kobieta zabiła męża-gwałciciela. Sąd szariacki nie ma dla niej litości
fot. Shutterstock.com

19-letnia Sudanka została w czwartek skazana na karę śmierci za to, że broniąc się przed gwałtem ze strony mężczyzny, którego musiała poślubić wbrew swojej woli, dźgnęła go nożem, zabijając go. Obrońcy praw człowieka apelują do władz o ułaskawienie dziewczyny.

Chcesz śledzić takie informacje? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Jak pisze Reuters, Noura Hussein została zmuszona przez ojca do zawarcia umowy o poślubieniu kuzyna, gdy miała zaledwie 16 lat, jednak krótko później uciekła do innego krewnego, gdzie ukrywała się przez trzy lata.

Do domu rodzinnego na przedmieściach stolicy Sudanu, Chartumu, wróciła w kwietniu br., gdy ojciec powiedział jej, że umowę małżeńską anulowano. Po dotarciu na miejsce dowiedziała się jednak, że została oszukana i trwały przygotowania do ślubu.

„Po ślubie odmawiała seksu”

Sudanka mówi, że po ślubie odmawiała seksu, ale kilka dni później jej kuzyn zgwałcił ją, w czym pomogło mu trzech krewnych, trzymających ją w miejscu. Gdy następnego dnia próbował zgwałcić ją po raz kolejny, dźgnęła go ostrym narzędziem, próbując go powstrzymać.

Sąd szariacki, tj. stosujący się do wytycznych prawa muzułmańskiego, w kwietniu uznała Hussein za winną zabójstwa z premedytacją. W czwartek oficjalnie zapadł wyrok kary śmierci przez powieszenie. Prawnicy dziewczyny mają 15 dni na wniesienie apelacji.

Zobacz także

„W szariacie rodzina męża może żądać finansowej rekompensaty lub śmierci (osoby, która przyczyniła się do jego śmierci). Wybrali śmierć” — podkreślił cytowany przez Reutera obrońca praw człowieka Badr Eldin Salah, obecny na rozprawie.

Rozpowszechniane w mediach społecznościowych petycje w obronie Noury Hussein zebrały dziesiątki tysięcy podpisów, a organizacje obrońców człowieka apelują do prezydenta Omara el-Baszira o jej ułaskawienie.

— Noura jest ofiarą, nie przestępcą, i powinna być odpowiednio traktowana. [...] Karanie jej za to, że broniła się przed napaścią, i to karą śmierci, łamałoby jej prawa gwarantowane w sudańskiej konstytucji i w prawie międzynarodowym — przekonuje Yasmeen Hassan z organizacji Equality Now.

RadioZET.pl/PAP/DG