Zamknij

Molestowanie zapachowe - bezprecedensowy wyrok włoskiego Sądu Najwyższego

Redakcja
06.04.2017 09:38
Molestowanie zapachowe - bezprecedensowy wyrok włoskiego Sądu Najwyższego
fot. Flickr

Intensywny zapach podchodzi już pod molestowanie? Tak twierdzi włoski Sąd Najwyższy, który właśnie wydał bezprecedensowy wyrok. 

Długoletnia batalia toczyła się między sąsiadami, mieszkańcami miasteczka Monfalcone nad Adriatykiem. Choć włoska mentalność kojarzy się z obrazkami wiecznej fiesty, ucztowania i unoszącej się wszędzie woni sosu pomidorowego i pizzy - okazuje się, że wszystko dobre, ale z umiarem.

Zagłosuj

Czy zgadzasz się z decyzją sądu?

Liczba głosów:

Nie każdy Włoch ma ochotę bez przerwy obcować z kulinarnym dziedzictwem narodowym. Mało tego, okazuje się, że zapach włoskich przypraw i potraw może naprawdę wyprowadzić z równowagi. Tak przynajmniej uważała pewna rodzina, która pozwała swoich sąsiadów o "nękanie zapachem". Mieli oni wiecznie urządzać uczty i gotować intensywnie pachnące potrawy, których woń stale unosiła się także w domu "poszkodowanych".

– Całe moje mieszkanie przesiąkało zapachem sosu do makaronu i smażonej ryby. Czułem się, jakby kuchnia była w moim mieszkaniu – twierdził jeden ze skarżących. 

Początkowo pozew rozpatrywał sąd w miejscowości Gorizia. Przyznał on rację narzekającym na intensywne zapachy i uznał zachowanie ich sąsiadów za "antyspołeczne". Oburzeni "kucharze" odwołali się do sądu wyższej instancji w Trieście, ale ten tylko podtrzymał wyrok poprzednika.

Sprawa na tyle zelektryzowała obie rodziny (stała się swego rodzaju punktem honorowym), że w efekcie znalazła swój koniec w Sądzie Najwyższym w Rzymie. Ten po raz pierwszy w historii przyjrzał się tak nietypowej skardze i wydał wyrok bez precedensu. Na tę okoliczność w terminologii prawniczej sformułowano nowe pojęcie: "molestowanie zapachowe". Sąsiedzi mieli też zapłacić grzywnę 2000 euro, jednak ta decyzja poprzedniej instancji uległa przedawnieniu.

RadioZET.pl/KM