Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Molestowanie zapachowe - bezprecedensowy wyrok włoskiego Sądu Najwyższego

06.04.2017 09:38
xxx wiadomosci

Intensywny zapach podchodzi już pod molestowanie? Tak twierdzi włoski Sąd Najwyższy, który właśnie wydał bezprecedensowy wyrok. 

Molestowanie zapachowe - bezprecedensowy wyrok włoskiego Sądu Najwyższego fot. Flickr

Długoletnia batalia toczyła się między sąsiadami, mieszkańcami miasteczka Monfalcone nad Adriatykiem. Choć włoska mentalność kojarzy się z obrazkami wiecznej fiesty, ucztowania i unoszącej się wszędzie woni sosu pomidorowego i pizzy - okazuje się, że wszystko dobre, ale z umiarem.

Zagłosuj

Czy zgadzasz się z decyzją sądu?

Nie każdy Włoch ma ochotę bez przerwy obcować z kulinarnym dziedzictwem narodowym. Mało tego, okazuje się, że zapach włoskich przypraw i potraw może naprawdę wyprowadzić z równowagi. Tak przynajmniej uważała pewna rodzina, która pozwała swoich sąsiadów o "nękanie zapachem". Mieli oni wiecznie urządzać uczty i gotować intensywnie pachnące potrawy, których woń stale unosiła się także w domu "poszkodowanych".

– Całe moje mieszkanie przesiąkało zapachem sosu do makaronu i smażonej ryby. Czułem się, jakby kuchnia była w moim mieszkaniu – twierdził jeden ze skarżących. 

Początkowo pozew rozpatrywał sąd w miejscowości Gorizia. Przyznał on rację narzekającym na intensywne zapachy i uznał zachowanie ich sąsiadów za "antyspołeczne". Oburzeni "kucharze" odwołali się do sądu wyższej instancji w Trieście, ale ten tylko podtrzymał wyrok poprzednika.

Sprawa na tyle zelektryzowała obie rodziny (stała się swego rodzaju punktem honorowym), że w efekcie znalazła swój koniec w Sądzie Najwyższym w Rzymie. Ten po raz pierwszy w historii przyjrzał się tak nietypowej skardze i wydał wyrok bez precedensu. Na tę okoliczność w terminologii prawniczej sformułowano nowe pojęcie: "molestowanie zapachowe". Sąsiedzi mieli też zapłacić grzywnę 2000 euro, jednak ta decyzja poprzedniej instancji uległa przedawnieniu.

RadioZET.pl/KM

Oceń
Tagi