Zamknij

Karykatura Kaczyńskiego na paradzie w Duesseldorfie. Liberalna Polska na krzyżu [ZDJĘCIA]

Redakcja
05.03.2019 11:16
Karykatura Kaczyńskiego na paradzie w Duesseldorfie. Liberalna Polska na krzyżu [ZDJĘCIA]
fot. PAP/EPA

Coroczna parada w Duesseldorfie znów z kontrowersyjnymi karykaturami polityków. Obok podobizn niemieckich działaczy pojawiły się też wizerunki zagranicznych polityków. Matteo Salvini został porównany do kapitolińskiej wilczycy. Jarosława Kaczyńskiego przedstawiono, jak przywiązuje do krzyża liberalną Polskę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Parada Rosenmontag (Różany Poniedziałek) na zakończenie karnawału w Duesseldorfie, każdego roku przyciąga uwagę świata i wywołuje oburzenie właśnie ze względu na kontrowersyjne karykatury niemieckich i zagranicznych polityków, przygotowywane przez artystę Jacquesa Tilly'ego.

Postać Jarosława Kaczyńskiego na paradzie pojawiła się już po raz kolejny. Dwa lata temu prezes PiS został pokazany jako generał, który, słuchając Radia Maryja, odpycha butem klęczącą przed nim Polskę.

EN_01200666_0728
fot. East News

Rok temu polski rząd został przedstawiony jako pies, który zjada demokrację i wydala dyktaturę.

EN_01247206_4599
fot. East News

W tym roku figura przedstawiająca prezesa PiS przywiązuje do krzyża liberalną Polskę.

mid-epa07413261
fot. PAP/EPA

Za platformą z wizerunkiem Kaczyńskiego szła grupa statystów w więziennych uniformach. Nieśli transparent z napisem „Polska – więzień Kościoła”.

Na tegorocznej paradzie nie zabrakło też postaci innych światowych polityków. Matteo Salvini, szef włoskiego MSW, został porównany do wilczycy kapitolińskiej. Jego figura karmi piersią dwoje dzieci – nacjonalizm i rasizm.

 

mid-epa07412848
fot. PAP/EPA

Prezydent USA Donald Trump został pokazany dwukrotnie. Pierwsza rzeźba przedstawiała Trumpa jako nagiego aniołka podążającego ślepo za saudyjskim księciem Arabii Saudyjskiej, obciążanym przez Zachód odpowiedzialnością za zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

mid-epa07413169
fot. PAP/EPA

Druga pokazuje zerwanie traktatu INF między USA a Rosją. Trumpa i Putina przedstawiono jako marionetki w rękach śmierci.

mid-epa07413490
fot. PAP/EPA

Postać premier Wielkiej Brytanii Theresy May z rosnącym nosem Pinokia, symbolizującym brexit, przebija brytyjską ekonomię.

mid-epa07413365_2
fot. PAP/EPA

Niemiecki polityk AfD Bjoern Hoecke został z kolei ukazany w objęciach Josepha Goebbelsa. Hoecke m.in. sprzeciwia się budowie Pomnika Holokaustu w Berlinie.

 

mid-epa07413358
fot. PAP/EPA

Krytycznie zostali ukazani też hierarchowie kościoła. Symbolizujący ich biskup odpoczywa na hamaku zawieszonym między dwoma pękającymi krzyżami. Podpis na hamaku brzmi: „Nieustanna (bezwzględna) kontrola przypadków nadużyć”.

mid-epa07413143
fot. PAP/EPA

RadioZET.pl/wprost.pl/JŚ