Zamknij

Trump po śmierci Sulejmaniego: Powinien zostać zlikwidowany dawno temu

03.01.2020 18:22
Donald Trump komentuje śmierć Sulejmaniego
fot. NICHOLAS KAMM/AFP/East News

Kasem Sulejmani, jeden z najpotężniejszych irańskich generałów został zabity w Bagdadzie na polecenie Donalda Trumpa. - Zabił tysiące Amerykanów […], powinien zostać zlikwidowany wiele lat temu – napisał w piątek po południu prezydent USA. Dodał, że Irańczycy wcale nie są tak smutni po śmierci Sulejmaniego, jak próbuje nas do tego przekonać irańska władza.

Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej irańskiej jednostki Al Kuds nazywany często "generałem cieniem", został w czwartek zabity w amerykańskim ataku w Bagdadzie. "Na polecenie prezydenta amerykańskie wojsko podjęło działania defensywne, by chronić personel USA poza granicami, zabijając Kasema Sulejmaniego" – poinformował później w oświadczeniu Pentagon.

Zobacz także

Po tej śmierci na ulice Teheranu w antyamerykańskim proteście wyszło kilkadziesiąt tysięcy osób. Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei ogłosił trzy dni żałoby narodowej i zagroził: "Na przestępców, którzy zabili generała Sulejmaniego, czeka surowa zemsta".

Donald Trump do ataku w Bagdadzie odniósł się na Twitterze. Najpierw w lakonicznym wpisie stwierdził, że Iran "nigdy nie wygrał wojny, ale nigdy nie przegrał negocjacji", później dodał, że Sulejmani "zabił tysiące Amerykanów".

Generał Kasem Sulejmani zabił lub ciężko ranił tysiące Amerykanów i planował zabić wielu kolejnych… ale dopadliśmy go! Był odpowiedzialny pośrednio lub bezpośrednio za śmierć milionów osób, w tym dużej liczby protestujących zabitych w samym Iranie. […] Powinien (Sulejmani) zostać zlikwidowany wiele lat temu!

- napisał prezydent USA. "Chociaż Iran nigdy nie będzie w stanie tego przyznać, Sulejmani był w kraju nienawidzony, a jednocześnie obawiano się go. (Irańczycy - red.) nie są wcale tak zasmuceni, jak przywódcy Iranu przekonują - dodał Trump.

Associated Press wskazuje, że śmierć Sulejmaniego może okazać się punktem zwrotnym w sytuacji na Bliskim Wschodzie i bez wątpienia spotka się z odwetem ze strony Iranu i sił przez niego popieranych przeciwko interesom amerykańskim i izraelskim.

RadioZET.pl/Twitter