Zamknij

Katalonia: we wtorek strajk generalny

Redakcja
03.10.2017 10:11
Katalonia: we wtorek strajk generalny
fot. PAP/EPA

Katalonia zarządziła jednodniowy strajk generalny. Mieszkańcy protestują przeciwko użyciu przemocy przez władze podczas niedzielnego referendum niepodległościowego. 

Strajk generalny to forma protestu przeciwko działaniom hiszpańskiego rządu Mariano Rajoya, który w niedzielę wysłał do Barcelony i okolic tysiące policjantów z misją uniemożliwienia referendum. Głosowanie odbyło się pomimo wielu utrudnień. W wyniku zamieszek i starć z policją rannych zostało ponad 900 osób.

Zobacz także

W Katalonii odwołano lekcje, stacje radiowe nie nadają audycji, emisję wstrzymały regionalne programy telewizyjne. 

Przy wejściach do metra jest informacja o tym, że do 9 można skorzystać tylko z co czwartego pociągu, potem praktycznie z żadnego. Także szpitale dołączyły do strajku. Będą pracowały jedynie oddziały intensywnej terapii. Swój trening odwołał klub piłkarski, "Duma Katalonii", FC Barcelona. 

Zobacz także

Ze strajku wyłamały się dwie centrale związkowe z Katalonii.

W Barcelonie jest reporter Radia ZET.  - W piekarni obok mojego hotelu jest dziś o połowę mniej pieczywa niż zwykle. Z kolei w położonej tuż obok aptece, klientów obsługuje dziś nie dwóch, a jeden farmaceuta - relacjonuje. - Miejsca, które przyłączyły się do protestu rozpoznać można po kartce na drzwiach z napisem "servises minimal", co oznacza ograniczoną usługę. Zamknięta jest też część banków, kiosków, a także zabytków takich jak Sagrada Familia - dodaje. - Z kolei O 9:29 pracownicy metra przestali wpuszczać ludzi na stację, zapraszając na kolejny kurs o 17:00. Na ulicach już widać mnóstwo młodych ludzi, którzy dziś mają wolne od szkoły - mówi. 

RadioZET.pl/MBA, IAR/KM