Zamknij

W koszmarnej katastrofie zginęły 132 osoby. "Ktoś celowo rozbił samolot"

PAP
19.05.2022 19:55
Katastrofa samolotu China Eastern
fot. STR/AFP/East News/Katastrofa samolotu China Eastern

Dane z lotu wskazują na to, że ktoś w kokpicie celowo rozbił samolot Boeing 737-800 linii China Eastern ze 132 osobami na pokładzie – twierdzi The Wall Street Journal, powołując się na swych informatorów. W katastrofie wszyscy zginęli. 

Samolot linii China Eastern rozbił się w 21 marca w pobliżu miasta Wuzhou w regionie Kuangsi. "Samolot zrobił to, co kazał mu zrobić ktoś w kokpicie" – cytuje dziennik osobę zaznajomiona ze wstępną oceną niedysponujących wszystkimi dowodami amerykańskich urzędników. Przypomina, że samolot Boeing 737-800 leciał na dużej wysokości, gdy nagle zaczął się niemal pionowo zniżać i runął w dół. „Chińska Administracja Lotnictwa Cywilnego (CAAC), załoga i kontrolerzy ruchu lotniczego nie sygnalizowali niczego nietypowego przed zniżaniem samolotu” – podał WSJ. 

Według informatora gazety istnieje możliwość, że ktoś mógł włamać się do kabiny pilotów i celowo spowodować katastrofę, ale China Eastern uważa to za mało prawdopodobne. Władze w Pekinie dotąd nie zgłosiły żadnych problemów mechanicznych lub związanych z kontrolą lotu. Rozbity model Boeinga ma jeden z najlepszych rejestrów bezpieczeństwa w lotnictwie komercyjnym.

Katastrofa samolotu China Eastern. WSJ: Ktoś zrobił to celowo

„Ani Boeing Co. ani organy nadzorujące bezpieczeństwo lotnicze nie opracowują żadnych biuletynów serwisowych, ani dyrektyw bezpieczeństwa związanych z katastrofą. Takie komunikaty byłyby wykorzystywane, gdyby władze uznały, że istnieje potrzeba ostrzeżenia linii lotniczych i pilotów o problemach, jakie napotkała załoga samolotu podczas wypadku, lub wyszczególnienia koniecznych poprawek w samolocie” – wyjaśnia dziennik. 

Odnosząc się do oświadczenia przekazanego przez China Eastern, WSJ pisze, że nie ma żadnych dowodów, by w samolocie wystąpiły jakiekolwiek problemy. Także stan zdrowia pilotów i ich rodzin oraz sytuacja finansowa były dobre. „W ostatnich latach Chiny mają bardzo dobre wyniki w zakresie bezpieczeństwa lotów. Przed tym wypadkiem ostatnia katastrofa z ofiarami śmiertelnymi miała miejsce kilkanaście lat temu. (…) Linie China Eastern poinformowały w swoim oświadczeniu, że od 18 lat niezmiennie latają bezpiecznie” – zauważył dziennik. 

Boeing 737-800 linii China Eastern Airlines, lecący z Kunmingu do Kantonu, rozbił się w okolicach miasta Wuzhou w regionie Kuangsi. Na pokładzie było 123 pasażerów i dziewięcioro członków załogi. Wszyscy zginęli.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

 
RadioZET.pl/Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)/oprac. AK

C