Zamknij

Katastrofa samolotu turystycznego na Alasce. "Nikt nie przeżył"

06.08.2021 06:33
Katastrofa samolotu turystycznego na Alasce
fot. Aviation-images/UIG Diverse/EAST NEWS

Amerykańska straż ochrony wybrzeża podała, że odnalazła szczątki samolotu turystycznego, który zaginął w czwartek w pobliżu miasta Ketchikan na wyspie Revillagigedo na Alasce. "Na pokładzie maszyny było 6 osób. Nikt nie przeżył" - zaznaczono w komunikacie. 

Katastrofa lotnicza na Alasce wydarzyła się w czwartek tuż przed południem czasu lokalnego (ok. 21.30 w Polsce). Jak podał Reuters, pilot jednosilnikowego samolotu pasażerskiego typu De Havilland Canada DHC-2 Beaver wysłał wcześniej apel o pomoc.

Maszyna została zlokalizowana wstępnie ok. 20 km na północny wschód od Ketchikanu na wysokości 1400 metrów n.p.m. - przekazała Ochotnicza Służba Ratownicza Ketchikanu (KRVS). Na pokładzie samolotu było pięciu pasażerów i jeden pilot. Maszyna była wodnosamolotem obsługiwanym przez firmę turystyczną Southeast Aviation.

Katastrofa samolotu na Alasce. Odnaleziono szczątki maszyny, zginęło 6 osób

Samolot wykonywał rejs wycieczkowy w Parku Narodowym Misty Fjords (Zamglone Fiordy), który jest pomnikiem przyrody i znajduje się pod ścisłą ochroną. Zapierające dech w piersi widoki można w regionie podziwiać właśnie podczas lotów turystycznych. Jak podało CNN, zmarli pasażerowie samolotu byli wcześniej gośćmi na pokładzie statku wycieczkowego Holland America Line, którym wypłynęli w 7-dniowy rejs po Alasce, z miasta Seattle. 

W akcji poszukiwawczej uczestniczyły dwa helikoptery - jeden należący do straży przybrzeżnej i drugi do TEMSCO - służby ds. sytuacji nadzwyczajnych - poinformował Jerry Kiffer z Ochotniczej Służby Ratowniczej Ketchikanu. Jak zaznaczył, obie maszyny dość szybko znalazły się w pobliżu miejsca, skąd nadany został sygnał SOS, ale "nie mogły osiągnąć wystarczającej wysokości ze względu na złe warunki pogodowe". "W pogotowiu jest zespół ratowniczy i ekipa medyczna. Obie grupy znajdują się niedaleko miejsca, gdzie według naszych danych znajduje się maszyna" - dodał Kiffer. 

RadioZET.pl/PAP/CNN

C