Zamknij

Katastrofa samolotu w Afganistanie. „Władze próbują zlokalizować wrak maszyny”

27.01.2020 11:28
Ariana Airlines
fot. Shutterstock

W prowincji Ghazni we wschodnim Afganistanie rozbił się w poniedziałek samolot - poinformował Reuters, powołując się na trzech wysoko postawionych przedstawicieli władz. Na razie nie jest jasne, czy był to samolot pasażerski, czy wojskowy. Nie jest też znana liczba ofiar.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nie wiadomo też, ile osób było na pokładzie, ani co było przyczyną katastrofy. Associated Press pisze, że był to samolot pasażerski. Wcześniej informowano, że rozbił się boeing należący do państwowych linii Ariana Afghan Airlines (AAN). Szef przewoźnika zdementował tę informację, dodał jednak, że doszło do katastrofy lotniczej.

Doszło do katastrofy samolotu, ale nie należy on do Ariany, ponieważ dwa rejsy obsługiwane przez Arianę dzisiaj z Heratu do Kabulu i Heratu do Delhi są bezpieczne

Mirwais Mirzakwal

Linie AAN, które znajdują się na czarnej liście przewoźników mających zakaz lotów w UE, są czasami wykorzystywane przez armię afgańską - AAN wynajmuje swoje samoloty do transportu żołnierzy w kraju. Oprócz AAN również afgańskie linie lotnicze Kam Air figurują na unijnej czarnej liście.

Katastrofa samolotu w Afganistanie

Władze próbują zlokalizować wrak maszyny, która rozbiła się w górzystej prowincji, częściowo kontrolowanej przez talibów - pisze Reuters. Arif Nuri, rzecznik gubernatora prowincji, wskazał, że samolot spadł ok. godz. 1.10 czasu miejscowego (9.40 w Polsce) w rejonie Deh Jak, kontrolowanym przez talibów.

Przedstawiciel administracji prezydenta Aszrafa Ghaniego podkreślił, że władze wciąż ustalają szczegóły zajścia. Jak poinformował rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid, analizowane są doniesienia w sprawie katastrofy.

Zobacz także

Afgański urząd lotnictwa cywilnego ACAA poinformował natomiast w komunikacie, że "nie odnotowano żadnej katastrofy samolotu komercyjnego".

Ostatnia katastrofa cywilnego samolotu w Afganistanie miała miejsce w maju 2010 r., kiedy to rozbił się samolot linii Pamir Airways, wskutek czego 43 osoby poniosły śmierć. W lutym 2005 r. rozbił się Boeing 737 linii Kam Air - zginęły wówczas 104 osoby na pokładzie. 

RadioZET.pl/Reuters