Zamknij

Katastrofa w Etiopii. Boeing zmieni oprogramowanie w samolotach

Joanna Śpiechowicz
12.03.2019 08:18
Katastrofa w Etiopii. Boeing zmieni oprogramowanie w samolotach
fot. PAP/EPA

Amerykański koncern lotniczy Boeing poinformował w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego, że „w nadchodzących tygodniach” dokona aktualizacji oprogramowania we wszystkich samolotach typu 737 MAX. W niedzielnej katastrofie samolotu Boeing 737 MAX 8 w Etiopii zginęło 157 osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Aktualizacja oprogramowania „zostanie wdrożona w całej flocie 737 MAX w nadchodzących tygodniach” – zapewnił Boeing. Koncern potwierdził, że zmian w oprogramowaniu w 737 MAX 8 i 737 MAX 9 oczekuje amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA).

Zobacz także

W swoim oświadczeniu producent poinformował też, że w następstwie katastrofy samolotu tego samego typu w Indonezji w październiku ub. roku, w której zginęło 189 osób, już od kilku miesięcy pracuje nad ulepszeniem oprogramowania komputerowego systemu stabilizacji i kontroli lotu. Boeing podkreślił, że celem tych zmian jest, by „bezpieczny samolot był jeszcze bezpieczniejszy”.

Firma przekazała wcześniej kondolencje rodzinom ofiar niedzielnej katastrofy w Etiopii.

Zobacz także

Po niedzielnej katastrofie samoloty typu Boeing 737 MAX 8 natychmiast uziemiły Etiopia, Chiny i Indonezja. O wstrzymaniu lotów tymi maszynami zdecydował też meksykański przewoźnik Aeromexico.

Tymczasowe uziemienie Boeingów 737 MAX zapowiedziały też władze Singapuru, Korei Południowej, Kajmanów, Mongolii i RPA.

PLL LOT w poniedziałek wydał oświadczenie, w którym poinformował, że na razie nie zamierza wstrzymywać lotów Boeingami 737 MAX 8.

Zobacz także

Podobnie zdecydowały linie norweskie, tureckie, rosyjskie, włoskie czy kanadyjskie.

Polski przewoźnik ma w tej chwili pięć tego typu samolotów. Do końca roku ma ich mieć 14.

RadioZET.pl/PAP/AFP/JŚ