Zamknij

Katedra Notre Dame będzie gotowa przed Igrzyskami? Eksperci mają wątpliwości

25.05.2019 15:49
Notre Dame
fot. East News

Odbudowa zniszczonej przez pożar katedry Notre Dame w Paryżu ma potrwać pięć lat – zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron. Oznacza to, że katedra ma być w pełni gotowa jeszcze przed letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w 2024 roku.

Rekonstrukcja katedry Notre Dame w Paryżu jest możliwa jest „możliwa bez kompromisu w zakresie jakości" - powiedział w piątek prezydent Emmanuel Macron, odnosząc się do wątpliwości licznych ekspertów.

Musimy dokonać pomysłowej rekonstrukcji zainspirowanej tym, co zrobił budowniczy XIX-wiecznej wieży Viollet-Le-Duc. Potrzebujemy połączenia tradycji i nowoczesności.

Prezydent Francji zapewnił, że 5 lat w zupełności wystarczy,  by przywrócić paryskiej świątyni dawny blask. Przywrócona ma też zostać iglica, która zawaliła się podczas tragicznego pożaru.

Zobacz także

Katedra Notre Dame niestabilna?

Kilka dni wcześniej inżynierowie alarmowali, że katedra Notre Dame jest niestabilna i pilnie potrzebuje wzmocnienia. Paolo Vannucci, inżynier z Uniwersytetu w Wersalu, w rozmowie z włoską gazetą „La Repubblica” przyznał, że według niego ryzyko zawalenia na poziomie sklepienia jest wysokie.

Przypomnijmy, że pożar Notre Dame wybuchł 15 kwietnia przed godziną 19. W paryskiej katedrze prowadzono wówczas renowację iglicy nad nawą główną. Na skutek pożaru runęła iglica, ogień strawił też drewniany dach świątyni. Pożar ugaszono dopiero nad ranem.

RadioZET.pl/AFP