Zamknij

Kiedy Szwecja i Finlandia wejdą do NATO? Padł zaskakujący termin

01.07.2022 17:16
finlandia i szwecja w nato
fot. PAP/ EPA

Szwecja i Finlandia wejdą do NATO po zakończeniu przyspieszonej procedury ratyfikacyjnej w państwach członkowskich. - Zapewniłem prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto, że istnieje zgoda ponad podziałami co do tego, że należy najszybciej doprowadzić do akcesji Finlandii do NATO. Ratyfikacja to zapewne kwestia tygodni - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau.

Państwa NATO postanowiły wyraźnie wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu oraz zaprosić Szwecję i Finlandię do wstąpienia w jego szeregi. Szefowie państw i rządów przyjęli także nową koncepcję strategiczną. W deklaracji końcowej przywódcy uznali m.in., że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności na obszarze euroatlantyckim.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przekazał, że Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK. Dodał, że Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu.

Kiedy Szwecja i Finlandia wejdą do NATO?

Szef MSZ Zbigniew Rau podczas wizyty w Finlandii rozmawiał z prezydentem tego kraju Saulim Niinisto, z ministrem spraw zagranicznych Pekką Haavisto oraz ministrem ds. europejskich i aktywów państwowych Tytti Tuppurainen. Rau poinformował dziennikarzy, że odbył dobrą rozmowę z prezydentem Finlandii, który - jak mówił - "prezentuje pragmatyczną linię". Według szefa MSZ, prezydenta Niinisto interesowały przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa i dalszy proces sprowadzający się do ratyfikacji akcesji Finlandii do NATO.

Zapewniłem pana prezydenta (red. Finlandii), że istnieje zgoda ponad podziałami, co do tego, że należy do ratyfikacji doprowadzić jak najszybciej.

Zbigniew Rau, szef MSZ

- Stwierdziłem także, że tak jak do tej pory staraliśmy się być użyteczni, jeśli chodzi o nasze zabiegi dyplomatyczne, żeby ta kontrowersja z Turcją miała jak najkrótszy przebieg i jak najłagodniejszy charakter - powiedział szef MSZ.

Na pytanie, czy ratyfikacja to kwestia tygodni czy miesięcy, odparł, że "trudno mówić o miesiącach". - Ja bym się trzymał dużo bardziej tego krótszego okresu. (...) Tygodni zapewne - dodał minister. Podkreślił jednocześnie, że nastroje Finów po szczycie NATO są pozytywne. - Czuje się tu nowe otwarcie - zaznaczył szef MSZ.

RadioZET.pl/ Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Karol Kostrzewa (PAP)

C