Zamknij

Kiedy odbędzie się koronacja króla Karola III? Podano nieoficjalną datę

05.10.2022 22:20

Koronacja nowego króla Wielkiej Brytanii Karola II odbędzie się 3 czerwca 2023 roku w Opactwie Westminsterskim - podał w środę serwis Bloomberg, powołując się na zachowującego anonimowość brytyjskiego urzędnika.

koronacja karola III
fot. HANNAH MCKAY /AFP /East News

Koronacja króla Karola III odbędzie się 3 czerwca 2023 roku w Opactwie Westminsterskim - podaje Bloomberg. Według serwisu, data ma zostać oficjalne ogłoszona w najbliższym czasie. Rzecznik Pałacu Buckingham odnosząc się do doniesień w sprawie daty określił je jako "czyste spekulacje".

Kiedy koronacja króla Karola III?

Jednak wymieniona data jest dość prawdopodobna. Jest niemal pewne, że koronacja będzie miała miejsce wiosną lub latem przyszłego roku, a w sobotę 3 czerwca 2023 roku minie 70 lat i jeden dzień od koronacji Elżbiety II.

Również pewne jest, że koronacja Karola III będzie miała skromniejszy charakter niż ta jego matki, co wynika po części z kryzysu związanego z rosnącymi kosztami utrzymania i jak sugerują źródła na dworze królewskim, monarcha zdaje sobie sprawę, że zbyt wystawna ceremonia byłaby w tej sytuacji źle odebrana.

Karol został nowym królem automatycznie w chwili śmierci Elżbiety II, czyli 8 września. Wstąpił na tron mając 73 lata, w późniejszym wieku niż którykolwiek z jego poprzedników, nikt przed nim nie pozostawał też tak długo następcą tronu.

loader

RadioZET.pl/ PAP/ Bloomberg