Zamknij

Kiedy skończy się pandemia? "Mamy wszystkie potrzebne narzędzia, by zakończyć najcięższą fazę"

24.01.2022 11:57

Mamy wszystkie potrzebne narzędzia, by zakończyć najcięższą fazę pandemii COVID-19 - oświadczył w poniedziałek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, apelując do wszystkich państw o współpracę.

Pandemia
fot. Alexey Suhorukov/Sputnik Russia/East News

Pandemia koronawirusa trwa już od ponad dwóch lat. Teraz świat zmaga się z Omikronem, który jest - zdaniem ekspertów - najbardziej zaraźliwy i najszybciej rozprzestrzeniający się ze wszystkich dotychczasowych wariantów. 

Odmiana ta występuje się już na wszystkich kontynentach, a w niektórych krajach - np. we Francji, w Niemczech czy USA -  odpowiada już za statystyczną większość, bo ok. 70 lub nawet ponad 90 proc. przypadków. W Polsce wykryto zaś już ponad 2300 zakażeń Omikronem.

"Mamy narzędzia, by zakończyć najcięższą fazę pandemii"

- Wchodząc w trzeci rok pandemii COVID-19 znaleźliśmy się w krytycznym momencie" - powiedział na konferencji prasowej sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał jednak, że "mamy wszystkie potrzebne narzędzia, by zakończyć najcięższą fazę pandemii". 

Druga część wypowiedzi koresponduje z pełnymi optymizmu słowami Hansa Kluge. Dyrektor WHO na Europę stwierdził bowiem w niedzielę, że na "prawdopodobnym jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa na kontynencie". 

Jedynie współpracując solidarnie, będziemy w stanie doprowadzić tę pandemię do końca. Jest to w interesie wszystkich, wszak zagrożenie to pokazało, że gdy zdrowie jest zagrożone, to zagrożone jest wszystko. [...] Chroniąc zdrowie tworzymy stabilny fundament dla jednostek, rodzin, społeczności, a także gospodarek państw

Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO

W briefingu udział wzięła także niemiecka minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju Svenja Schulze. Zaznaczyła, że priorytetem Niemiec, które sprawują w tym roku przewodnictwo w G7, będzie zakończenie pandemii. Tedros przekazał na Twitterze, że jednym z tematów rozmów z Schulze była budowa instytucjonalnej infrastruktury krytycznej, która miałaby na celu zapobieganie kolejnym pandemiom.

Jak pisze agencja Reutera, poniedziałkowa konferencja prasowa rozpoczęła 150. sesję Komitetu Wykonawczego WHO, na której mają być omówione najważniejsze zagadnienia związane z zarządzaniem Organizacją, w tym potencjalny wybór Tedrosa na kolejną kadencję. 

loader

RadioZET.pl/PAP/Twitter