Zamknij

Kiedy skończy się pandemia? Ekspert zdradza, co musi zostać osiągnięte

28.05.2021 18:50
Pandemia
fot. PAP/EPA

Pandemia Covid-19 nie zakończy się, dopóki co najmniej 70 procent światowej populacji nie zostanie zaszczepione - powiedział w piątek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Przyznał też, że wciąż obawia się wysokiej zaraźliwości nowych wariantów koronawirusa, w tym wariantu indyjskiego.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę Covid-19, trwa od niemal 1,5 roku. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 169 mln ludzi na świecie, a ponad 3,51 mln zakażonych zmarło. Wykonano również prawie 1,8 mld szczepień.

Kiedy skończy się pandemia? Ekspert zdradził, co musi się stać

Kiedy skończy się pandemia? Nie jesteśmy w stanie dokładnie tego określić. W tej sprawie wypowiedział się w piątkowej rozmowie z agencją AFP Hans Kluge, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę. Zdradził, co musi się stać, aby wirus przestał stanowić takie zagrożenie dla ludzkości, jakie stanowi w tym momencie.

- Pandemia dobiegnie końca, gdy osiągniemy minimalny poziom wyszczepialności wynoszący 70 procent - powiedział Kluge. Jednocześnie wyraził dezaprobatę wobec "wciąż zbyt powolnego wdrażania szczepień" i przyznał, że ma na myśli także Europę, gdzie zaraźliwość nowych wariantów jest źródłem niepokoju.

Wiemy na przykład, że wariant B.1617, po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach, jest bardziej zaraźliwy niż B.117, po raz pierwszy zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii, który z kolei był bardziej zaraźliwy niż poprzedni szczep

Hans Kluge

Dodał, że optymistycznym akcentem jest fakt, iż dostępne obecnie na rynku szczepionki działają przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa. Zaznaczył jednak, że ważne jest przyspieszenie tempa szczepień po to, aby położyć kres tej pandemii, która trwa "dłużej niż oczekiwano". - W przypadku pandemii szybkość szczepień ma zasadnicze znaczenie - powiedział.

- Nawet gdy WHO ogłosiła pandemię, wiele krajów wciąż czekało, straciliśmy cenny czas - powiedział belgijski lekarz i ostrzegł, że nawet dzisiaj "czas jest przeciwko nam". - Musimy przyspieszyć (kampanię szczepień), musimy zwiększyć liczbę szczepionek - zaapelował.

Szczepienia przeciw Covid-19. W Polsce w pełni zaszczepionych ponad 6,3 mln osób

W 53 krajach Europy, według danych WHO, 26 procent populacji otrzymało pierwszą dawkę szczepionki. Według wyliczeń AFP w Unii Europejskiej 36,6 proc. populacji dostało co najmniej jedną dawkę, a 16,9 proc. jest zaszczepionych dwiema dawkami. 

Szczepienia przeciw Covid-19 trwają również w Polsce. Od końca grudnia 2020 roku wykonano w naszym kraju ponad 19,1 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest ponad 6,3 mln osób. 

RadioZET.pl/PAP