Zamknij

Kilka trąb wodnych obok siebie. Niezwykłe zjawisko na Bałtyku

12.07.2022 18:25

Niezwykłe zjawisko zaobserwowano u wybrzeży Finlandii. Na Morzu Bałtyckim obok siebie przeszło kilka trąb wodnych. 

Trąby wodne nad Bałtykiem
fot. Twitter/Merivartiosto - LSMV

W weekend u północno-zachodniego wybrzeża Finlandii, między gminami Kustavi i Pyhämaa, pojawiło się kilka trąb wodnych. Na zdjęciu uchwycił je funkcjonariusz fińskiej straży przybrzeżnej.

“Trąby wodne mogą być niszczycielskie zarówno na morzu, jak i na lądzie. Zdjęcie zostało wykonane w północnych Alandach. Zaobserwowano siedem tych nietypowych zjawisk  atmosferycznych, które wystąpiły jednocześnie” - czytamy w komunikacie Straży Przybrzeżnej Finlandii.

Finlandia. Kilka trąb wodnych jednocześnie na Bałtyku

Tego typu zjawiska występują również niedaleko polskiego wybrzeża. W niedzielę niedaleko Jastarni nagrano trąbę wodną. Z relacji naocznych świadków wynika, że wirujący lej był widoczny przez kilka minut.  

Trąby wodne przypominają słabe tornada – nie są tak niebezpieczne i rozpadają się zwykle po dotarciu do brzegu. Zjawisko występuje nad powierzchnią oceanu, morza lub dużego jeziora, gdy nad nagrzany zbiornik wodny napłynie chłodne powietrze. Trąby wodne przypominają wąski lejek, odwrócony stożek lub kolumnę, wyrastające z podstawy chmury. Utrzymują się średnio 5-10 minut, a maksymalnie godzinę. Nie są tak groźne jak trąby powietrzne i zwykle rozpadają się po dotarciu do brzegu.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl