Zamknij

Kim Dzong Un chce pomóc Putinowi. Korea składa Rosji przerażającą ofertę

05.08.2022 15:00
korea północna pomoże rosji
fot. KCNA via KNS /Associated Press /East News

Korea Północna jest blisko zawarcia nowego, przerażającego sojuszu z Władimirem Putinem. Jak donosi Daily Mail, Kim Dzong Un zaproponował Rosjanom wysłanie 100 tys. północnokoreańskich żołnierzy, którzy mieliby dołączyć do wojny przeciwko Ukrainie.

Kim Dzong Un od dawna wzmacnia sojusz z Rosją, który postrzega jako jedną z nielicznych szans na poprawę beznadziejnej sytuacji międzynarodowej i ekonomicznej swojego reżimu. Niedawno Korea Północna uznała niepodległość Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, ale teraz chce pójść jeszcze dalej. Północnokoreański dyktator zaproponował Władimirowi Putinowi pomoc w wojnie przeciwko Ukrainie. Jak donosi Daily Mail, plan Kima zakłada wysłanie nawet 100 tys. żołnierzy, którzy mieliby wesprzeć Rosjan na polu walki.

- Nie powinniśmy (red. Rosjanie) się wstydzić przyjęcia wyciągniętej do nas ręki przez Kim Dzong Una. Istnieją doniesienia, że 100 tys. północnokoreańskich ochotników jest gotowych przybyć i wziąć udział w konflikcie - mówił w rosyjskiej telewizji Igor Korotczenko, pułkownik rezerwy i redaktor naczelny magazynu "Russia's National Defence".

Korea Płn. pomoże Rosji w wojnie z Ukrainą?

- Jeżeli ochotnicy z Korei Północnej ze swoimi systemami artyleryjskimi, bogatym doświadczeniem w walce przeciwbateryjnej i wielowyrzutniowym systemem rakietowym dużego kalibru, które wyprodukowano w Korei Północnej, chcą uczestniczyć w konflikcie, cóż, dajmy zielone światło ich ochotniczemu impulsowi. Jeśli Korea Północna wyraża chęć wypełnienia swojego międzynarodowego obowiązku walki z ukraińskim faszyzmem, powinniśmy im na to pozwolić - komentował Korotczenko.

Zgodnie z doniesieniami Daily Mail, Korea Północna miałaby w zamian liczyć na dostawy energii i zboża od Rosji. Udział w wojnie to jednak nie wszystko. Kim Dzong Un miał także zaproponować Putinowi pomoc w odbudowie infrastruktury w zniszczonych miastach znajdujących się na terenie Donbasu.

Przypomnijmy, że Korea Północna jako jeden z pięciu państw świata głosowała przeciwko rezolucji ONZ potępiającej rosyjską inwazję. W odpowiedzi na te i inne kroki reżimu Kima, Ukraina zerwała z jego krajem stosunki dyplomatyczne.

Kim Dzong Un przygotowuje kolejną próbę jądrową

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku Korea Północna poczyniła przygotowania do kolejnej próby jądrowej - wynika z fragmentu poufnego raportu ONZ, z którym zapoznała się agencja Reutera.

"Prace w ośrodku prób jądrowych Punggje-ri torują drogę do dodatkowych testów w celu rozwoju broni atomowej. (…) Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna wykazuje coraz większe zdolności do produkcji materiałów rozszczepialnych w ośrodku w Jongbjon" – twierdzi Reuters. Powołuje się na opinie niezależnych inspektorów, którzy o swoich ustaleniach poinformowali komitet Rady Bezpieczeństwa ONZ ds. sankcji przeciw Korei Północnej.

Korea Płn. prowadzi próby jądrowe i próby rakiet balistycznych mimo zakazu nałożonego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Zaostrzane sankcje wobec Pjongjangu mają na celu odcięcie reżimu od funduszy na finansowanie tych programów.

RadioZET.pl/ Daily Mail/ Reuters/ PAP

C