Zamknij

Kim Dzong Un chce pomóc Putinowi. Korea składa Rosji przerażającą ofertę

05.08.2022 15:00

Korea Północna jest blisko zawarcia nowego, przerażającego sojuszu z Władimirem Putinem. Jak donosi Daily Mail, Kim Dzong Un zaproponował Rosjanom wysłanie 100 tys. północnokoreańskich żołnierzy, którzy mieliby dołączyć do wojny przeciwko Ukrainie.

korea północna pomoże rosji
fot. KCNA via KNS /Associated Press /East News

Kim Dzong Un od dawna wzmacnia sojusz z Rosją, który postrzega jako jedną z nielicznych szans na poprawę beznadziejnej sytuacji międzynarodowej i ekonomicznej swojego reżimu. Niedawno Korea Północna uznała niepodległość Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, ale teraz chce pójść jeszcze dalej. Północnokoreański dyktator zaproponował Władimirowi Putinowi pomoc w wojnie przeciwko Ukrainie. Jak donosi Daily Mail, plan Kima zakłada wysłanie nawet 100 tys. żołnierzy, którzy mieliby wesprzeć Rosjan na polu walki.

- Nie powinniśmy (red. Rosjanie) się wstydzić przyjęcia wyciągniętej do nas ręki przez Kim Dzong Una. Istnieją doniesienia, że 100 tys. północnokoreańskich ochotników jest gotowych przybyć i wziąć udział w konflikcie - mówił w rosyjskiej telewizji Igor Korotczenko, pułkownik rezerwy i redaktor naczelny magazynu "Russia's National Defence".

Korea Płn. pomoże Rosji w wojnie z Ukrainą?

- Jeżeli ochotnicy z Korei Północnej ze swoimi systemami artyleryjskimi, bogatym doświadczeniem w walce przeciwbateryjnej i wielowyrzutniowym systemem rakietowym dużego kalibru, które wyprodukowano w Korei Północnej, chcą uczestniczyć w konflikcie, cóż, dajmy zielone światło ich ochotniczemu impulsowi. Jeśli Korea Północna wyraża chęć wypełnienia swojego międzynarodowego obowiązku walki z ukraińskim faszyzmem, powinniśmy im na to pozwolić - komentował Korotczenko.

Zgodnie z doniesieniami Daily Mail, Korea Północna miałaby w zamian liczyć na dostawy energii i zboża od Rosji. Udział w wojnie to jednak nie wszystko. Kim Dzong Un miał także zaproponować Putinowi pomoc w odbudowie infrastruktury w zniszczonych miastach znajdujących się na terenie Donbasu.

Przypomnijmy, że Korea Północna jako jeden z pięciu państw świata głosowała przeciwko rezolucji ONZ potępiającej rosyjską inwazję. W odpowiedzi na te i inne kroki reżimu Kima, Ukraina zerwała z jego krajem stosunki dyplomatyczne.

Kim Dzong Un przygotowuje kolejną próbę jądrową

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku Korea Północna poczyniła przygotowania do kolejnej próby jądrowej - wynika z fragmentu poufnego raportu ONZ, z którym zapoznała się agencja Reutera.

"Prace w ośrodku prób jądrowych Punggje-ri torują drogę do dodatkowych testów w celu rozwoju broni atomowej. (…) Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna wykazuje coraz większe zdolności do produkcji materiałów rozszczepialnych w ośrodku w Jongbjon" – twierdzi Reuters. Powołuje się na opinie niezależnych inspektorów, którzy o swoich ustaleniach poinformowali komitet Rady Bezpieczeństwa ONZ ds. sankcji przeciw Korei Północnej.

Korea Płn. prowadzi próby jądrowe i próby rakiet balistycznych mimo zakazu nałożonego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Zaostrzane sankcje wobec Pjongjangu mają na celu odcięcie reżimu od funduszy na finansowanie tych programów.

loader

RadioZET.pl/ Daily Mail/ Reuters/ PAP