Zamknij
Kim Jong Un
4 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA

Kim Dzong Un na białym koniu wzbudził zainteresowanie mediów na całym świecie. Północnokoreańskie media państwowe opublikowały w środę zdjęcia przywódcy kraju wjeżdżającego na białym koniu na świętą górę Pektu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na jednej z fotografii widać uśmiechniętego Kim Dzong Una na białym koniu u stóp pokrytej śniegiem góry, na której według legendy urodził się jego ojciec Kim Dzong Il.

Kim Dzong Un na białym koniu 

Oficjalna agencja prasowa KCNA określiła konną przejażdżkę przywódcy na najwyższy szczyt Półwyspu Koreańskiego jako „wielkie, doniosłej wagi wydarzenie w historii rewolucji koreańskiej”. Komentatorzy zwracają uwagę, że w przeszłości Kim odwiedzał górę Pektu przed ważnymi decyzjami politycznymi.Był tam w grudniu 2017 roku, na krótko przed rozpoczęciem ofensywy dyplomatycznej, która wytworzyła nastrój pojednania i warunki do rozmów z władzami Korei Płd. i USA, a także w lutym 2013 roku, przed egzekucją jego wpływowego niegdyś wuja Dzang Song Teka.

Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia poinformowało, że będzie uważnie obserwować posunięcia Kima i sytuację w Korei Płn. po doniesieniach KCNA – podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Zobacz także

Kim odwiedził również budowę specjalnej strefy turystycznej w powiecie Samdzijon u podnóża góry Pektu, gdzie skrytykował sankcje nakładane na Koreę Płn. przez „wrogie siły pod wodzą USA” – przekazała w środę KCNA w osobnej depeszy.

Podczas wizyty w powiecie Samdzijon Kimowi towarzyszyło kilku wysokiej rangi dygnitarzy, w tym jego siostra Kim Jo Dzong – podała KCNA. W wyprawie na górę Pektu również towarzyszyli mu urzędnicy, ale północnokoreańska agencja nie wymieniła ich nazwisk.

RadioZET.pl/PAP