Zamknij

Pekin potwierdza: Kim Dzong Un odwiedził Chiny

Redakcja
28.03.2018 09:11
Pekin potwierdza: Kim Dzong Un odwiedził Chiny
fot. PAP/EPA

Chińskie władze oficjalnie potwierdziły wizytę przywódcy Korei Północnej w Pekinie. Jak poinformowała w środę chińska agencja prasowa Xinhua, Kim Dzong Un gościł w stolicy Chin od niedzieli do środy.

Kim Dzong Un odwiedził Chiny — medialne doniesienia zostały potwierdzone przez władze w Pekinie.

Była to pierwsza znana podróż Kima za granicę, od kiedy w 2011 roku przejął on władzę w Korei Północnej po swym zmarłym ojcu Kim Dzong Ilu.

„Prowadziłem owocne rozmowy z (prezydentem Chin) Xi Jinpingiem na temat rozwoju stosunków między naszymi krajami [...] oraz o utrzymaniu pokoju na Półwyspie Koreańskim, a także o innych kwestiach” — cytuje agencja Xinhua wypowiedź Kima podczas bankietu wydanego na jego cześć przez prezydenta Chin.

Kim Dzong Un odwiedził Chiny

Podczas swej nieoficjalnej wizyty w Pekinie Kim rozmawiał także z szefem chińskiego rządu Li Keqiangiem oraz członkami Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin.

Prezydent Xi Jinping podkreślił znaczenie tych rozmów „dla przyjaźni między oboma krajami”. Pochwalił także „pozytywne zmiany”, do jakich doszło w tym roku na Półwyspie Koreańskim, a których celem — jak podkreślił — pozostaje denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i rozwiązywanie konfliktów poprzez dialog.

Zobacz także

— Kwestia denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego może być rozwiązana, jeśli tylko Korea Południowa i USA przychylnie odniosą się do naszych wysiłków na rzecz stworzenia atmosfery pokoju i stabilizacji — powiedział Kim.

Od poniedziałku wizyta Kim Dzong Una w Pekinie była przedmiotem licznych spekulacji, których przyczyną było przybycie do stolicy Chin z Korei Północnej pilnie strzeżonego pociągu wykorzystywanego wcześniej przez jego ojca, Kim Dzong Ila, i używanego zwykle tylko przez członków rodziny Kimów i ich doradców.

Chiny są uznawane za najbliższego sojusznika Korei Północnej, choć według komentatorów stosunki pomiędzy dwoma komunistycznymi krajami były ostatnio bardzo chłodne, a próby atomowe i rakietowe reżimu Kima irytowały chińskie władze, które twierdzą, że takie działania destabilizują sytuację w regionie.

Spotkanie prezydent Korei Płd. — Kim Dzong Un

W najbliższych miesiącach ma odbyć się spotkanie Kim Dzon Una z Donaldem Trumpem oraz prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem. Według informacji przekazanych przez Seul dyktator jest gotowy dyskutować na temat wstrzymania swojego programu zbrojeń atomowych.

W ubiegłym roku Korea Północna przeprowadziła swoją największą jak dotąd próbę broni atomowej i wystrzeliła kilka rakiet balistycznych, za co Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła sankcje — do tej pory najsurowsze w historii. Reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku jądrowego na kontynentalne terytorium USA. 

RadioZET.pl/PAP/KM