Zamknij

Kim mimo zapewnień rozbudowuje ośrodek nuklearny

Redakcja
27.06.2018 11:54
Kim mimo zapewnień rozbudowuje ośrodek nuklearny
fot. AFP PHOTO/KCNA VIA KNS/East News

Korea Północna modernizuje swój ośrodek badań nuklearnych – mówią eksperci. Zupełnie co innego deklarował wcześniej północnokoreański dyktator Kim Dzong Un przed spotkaniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według specjalistów z portalu 38 North w szybkim tempie reżim z północy modernizuje Ośrodek Badań Jądrowych w Jongbjon. Jest on oddalony o 100 kilometrów na północ od stolicy kraju Pjongjangu. Analiza zdjęć satelitarnych z 21 czerwca pokazuje, że remontowany jest m.in. system chłodzenia reaktora atomowego oraz budowane są nowe obiekty.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wielokrotnie deklarował skłonność do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”. Takie słowa padły również na spotkaniu z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem w kwietniu oraz podczas historycznego szczytu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w czerwcu.

Zobacz także

„Trwa rozwój infrastruktury w Jongbjon. Podkreśla to powody, dla których potrzeba rzeczywistej umowy, a nie tylko oświadczenia o górnolotnych celach” – oceniła w środę na Twitterze dyrektor zarządzająca grupy 38 North Jenny Town.

Eksperci przestrzegają jednak przed łączeniem rozwoju ośrodka z toczącymi się negocjacjami. „Można się spodziewać, że kadry nuklearne Korei Północnej będą pracować normalnie, dopóki nie przyjdą konkretne rozkazy z Pjongjangu” – napisano w analizie 38 North.

RadioZET.pl/PAP/PTD