Zamknij

Kim Dzong Un znów zniknął. ”To najdłuższy okres w tym roku”

01.06.2021 17:14
Kim Dzong Un
fot. STR/AFP/East News

Kim Dzong Un nie pokazuje się publicznie od 25 dni, co jest jego najdłuższą nieobecnością w tym roku – poinformowało południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia, które zajmuje się sprawami związanymi z Koreą Północną.

Kim Dzong  Un był po raz ostatni widziany publicznie 6 maja, gdy wziął udział w sesji zdjęciowej wspólnie z rodzinami północnokoreańskich wojskowych po występach artystycznych, które odbyły się poprzedniego dnia – pisze południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

– To najdłuższy okres w tym roku, gdy nie pojawiły się doniesienia o publicznych aktywnościach (Kima) – powiedział na konferencji prasowej rzecznik resortu ds. zjednoczenia Li Dzong Dzu. Nie podał możliwych powodów nieobecności Kima.

Korea Północna. Kolejne zniknięcie Kim Dzong Una

Yonhap przypomina, że gdy w ubiegłym roku Kim zniknął z przestrzeni publicznej na 20 dni, wywołało to w międzynarodowych mediach falę spekulacji na temat stanu zdrowia dyktatora. Niektóre media pisały, że prawdopodobnie przeszedł operację, jest w ciężkim stanie, a nawet, że zmarł.

Te spekulacje zostały jednak ucięte, gdy na początku maja 2020 roku północnokoreańskie media państwowe opublikowały zdjęcia uśmiechniętego Kima na uroczystym otwarciu nowej fabryki nawozów – przypomina południowokoreańska agencja.

We wtorek Yonhap podał, powołując się na anonimowe źródła, że rządząca partia Korei Płn. utworzyła w styczniu nowe stanowisko pierwszego sekretarza, który będzie mógł zastępować Kima na ważnych posiedzeniach partyjnych i będzie de facto urzędnikiem numer dwa na szczycie władzy w Pjongjangu.

Władze w Pjongjangu nie wydały tymczasem jak dotąd żadnego oficjalnego komunikatu w sprawie niedawnego spotkania z udziałem prezydentów USA i Korei Płd., Joe Bidena i Mun Dze Ina.

RadioZET.pl/PAP

C