Zamknij

Alarmujące doniesienia ONZ. Połowa populacji kraju zagrożona klęską głodu

Redakcja
24.10.2018 13:54
Alarmujące doniesienia ONZ. Połowa populacji kraju zagrożona klęską głodu
fot. screen Twitter

Nawet 14 milionom ludzi w Jemenie – połowie populacji tego kraju – grozi klęska głodu, wskazuje najnowszy raport ONZ. To o 3 miliony więcej niż przewidywano w poprzednim raporcie z września br.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Każdego dnia z powodu niedożywienia umiera w Jemenie 130 dzieci poniżej 5 lat. W ciągu roku prawie 50 tysięcy. To wyniki ubiegłorocznych badań. Z każdym dniem sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna. Mieszkańcy Jemenu, by przetrwać, jedzą gotowane liście, które zerwą z drzew i krzewów.

Przed pogłębiającym się kryzysem ostrzegł we wtorek na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Mark Lowcock, zastępca sekretarza generalnego ds. humanitarnych.

Lowcock przypomniał, że klęskę głodu ogłasza się po przekroczeniu trzech progów:

  • gdy ponad 30 proc. dzieci poniżej pięciu lat cierpi na ostre niedożywienie,
  • kiedy co najmniej jedno na pięć gospodarstw domowych doświadcza skrajnego braku żywności,
  • kiedy co najmniej dwie osoby na każde 10 tys. umiera każdego dnia.

Jak mówił, w Jemenie dwa pierwsze progi zostały już przekroczone, a niedożywienie dotyka coraz większej liczby mieszkańców kraju.

– Nasza zmieniona ocena jest taka, że całkowita liczba osób, które stoją w obliczu głodu, tzn., że są całkowicie zależne od zewnętrznej pomocy koniecznej do przetrwania, może wkrótce osiągnąć nie 11 milionów, ale 14 milionów. To połowa populacji kraju – mówił.

Przyczyną pogłębiającego się kryzysu humanitarnego w Jemenie jest trwający tam konflikt zbrojny.

Wojna w Jemenie

Wojna w Jemenie rozpoczęła się w 2015 roku. Po jednej stronie konfliktu stoją rebelianci Huti wspierani przez szyicki Iran, po drugiej oddziały lojalne wobec prezydenta Hadiego, które wspiera sunnicka Arabia Saudyjska.

Sytuacja cywilów pogarsza się przez nasilenie walk wokół portu Al-Hudajdy. Od czerwca swoje domy w tym rejonie musiało opuścić ponad pół miliona ludzi.

Zobacz także

Strony konfliktu regularnie łamią międzynarodowe prawo humanitarne. Masowo ginie ludność cywilna, niszczona jest infrastruktura: szpitale, sieć elektryczna, systemy wodne, drogi i mosty.

Reakcja ONZ

W czasie swojego wystąpienia Lowcock wezwał strony konfliktu w Jemenie do wprowadzenia humanitarnego zawieszenia broni.

Głos w sprawie zabrała też ambasador RP przy ONZ Joanna Wronecka. Przestrzegła przed możliwą nową falą epidemii cholery w Jemenie, szczególnie wśród dzieci.

– Wysoce alarmująca sytuacja dzieci w Jemenie wymaga specjalnej uwagi Rady. Ze związanych z wojną przyczyn, których można całkowicie uniknąć, co dziesięć minut umiera jemeńskie dziecko. W rezultacie konfliktu tysiące zostało już zabitych lub rannych – mówiła Wronecka.

Ambasador wezwała strony konfliktu, a także tych, którzy mają na to wpływ, do podjęcia natychmiastowej akcji dla ratowania jemeńskich dzieci.

Zobacz także

Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła od 2015 r. prawie 10 tys. ofiar i wywołała „największy kryzys humanitarny na świecie”.

RadioZET.pl/PAP/JŚ