Zamknij

Kłopoty premier May. W Wielkiej Brytanii możliwy jest tzw. miękki Brexit

Redakcja
12.06.2017 20:55
Kłopoty premier May. W Wielkiej Brytanii możliwy jest tzw. miękki Brexit
fot. pexels.com

Agencja ratingowa Moody’s twierdzi, że wynik wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii opóźni i skomplikuje Brytyjczykom negocjacje w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej. Zdaniem agencji możliwa jest opcja tzw. miękkiego Brexitu.

Partia Konserwatywna, która rządziła w Wielkiej Brytanii od 2010 roku, straciła w czwartkowych wyborach bezwzględną większość. Obecnie ma 318 posłów wobec wymaganych do większości 326. Prowadzone są już negocjacje w sprawie poparcia z północnoirlandzką DUP (Demokratyczna Partia Unionistyczna), która uzyskała w wyborach 10 mandatów.

Rozmowy koalicyjne 

Katherin Muehlbronner, wiceprezes Moody's Investor Service twierdzi jednak, że do koalicji nie dojdzie i powstanie rząd mniejszościowy. To – jej zdaniem – może spowodować, że w najbliższych miesiącach dojdzie do rozpisania kolejnych wyborów parlamentarnych.

Miękki Brexit

Według Muehlbronner po tym, jak premier Theresa May przeliczyła się w wyborach, forma opuszczenia UE przez Wielką Brytanię może mieć nieco inny kształt, niż wcześniej zakładano. – Spadek poparcia dla Partii Konserwatywnej może sugerować większe prawdopodobieństwo miękkiej formy Brexitu, włączając w to kompromis z Unią Europejską, który byłby wcześniej nie do pomyślenia dla premier May – wyjaśniała analityczka.

Niezbędny będzie kompromis

Jej zdaniem Wielka Brytania będzie chciała mieć bliski dostęp do wspólnego rynku UE, co może sprawić, że będzie musiała zgodzić się na pewne ustępstwa. Może nim być np. nie blokowanie swobodnego przepływu osób.

Dowiedz się więcej o aktualnej sytuacji w Wielkiej Brytanii:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz