Zamknij

Kobieta zamiast Putina? Rosjanie nie mają wątpliwości

Redakcja
08.03.2017 08:13
Kreml
fot. Archiwum Radia ZET

W Rosji wciąż nie budzi entuzjazmu idea kobiety prezydenta i na czele państwa przez najbliższych 10-15 lat obywatele widzą tylko mężczyznę. Nastroje te są silniejsze, niż w minionych latach, chociaż ogółem Rosjanom podobają się kobiety na wysokich stanowiskach.

Dziś 54 procent Rosjan nie życzy sobie kobiety prezydenta w ciągu najbliższej półtorej dekady, a jedynie 33 procent uważa to za możliwe - wynika z sondażu Centrum Lewady. Niezależny ośrodek przeprowadził badanie w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet, będącym w Rosji świętem państwowym, jak i jednym z najbardziej lubianych świąt.

Jak się okazuje, niechętni kobiecie na stanowisku szefa państwa są głównie mężczyźni (70 proc.) i to bez względu na wiek. Kobiety im młodsze, tym częściej popierają hipotetyczną panią prezydent. Idea ta ma 59 proc. zwolenniczek w grupie wiekowej od 18-24 lat.

- Kobiety na stanowiskach państwowych w Rosji kojarzą się z odpowiedzialnością, uczciwością, sumiennością, dyscypliną i wydajnością - mówi politolog Konstantin Kałaczew. Ale, jak tłumaczy ludziom łatwiej jest wyobrazić sobie kobietę przywódczynię, gdy mowa jest o abstrakcyjnych funkcjach. Gdy pojawia się pytanie, czy trzeba zmiany na stanowisku prezydenta, to większość Rosjan odpowiada "nie".

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Zdaniem psychologa Pawła Wołżenkowa takie wyniki wiążą się nie tylko ze stereotypami dotyczącymi płci. Chodzi także o wiek - ludzie w wieku średnim, pamiętający kryzys lat 90., chcieli wówczas zdecydowanego lidera, którym stał się prezydent Władimir Putin. Teraz, choć sytuacja jest inna, siłą inercji trzymają się podobnej stereotypowej oceny - kobieta nie poradzi sobie ze stojącymi przed krajem wyzwaniami. Młodzież natomiast widzi konkretne przykłady kobiet liderek: kanclerz Niemiec Angelę Merkel, Hillary Clinton, która startowała w wyborach prezydenckich w USA czy szefową brytyjskiego rządu Theresę May.

W Rosji nie brak kobiet na wysokich stanowiskach. Przewodniczącą wyższej izby parlamentu, Rady Federacji, jest Walentina Matwijenko, Olga Gołodiec jest wśród wicepremierów, na czele Centralnej Komisji Wyborczej stoi Ełła Pamfiłowa. I większość Rosjan, 66 procent, pozytywnie ocenia udział kobiet w polityce.

Zagłosuj

Czy kobiety sprawdzają się na wysokich państwowych stanowiskach?

Liczba głosów:

Ale zarazem, jak podkreślają socjolodzy, te postawy wyraźnie słabną. Jeszcze rok temu obecność kobiet w polityce popierało nie 66 proc., a 77 proc. respondentów. A liczba tych, którzy chcą wyłączyć kobiety z życia politycznego wzrosła w ciągu roku z 20 do 30 procent.

W języku socjologicznym badacze nazywają ten trend "wzmocnieniem orientacji konserwatywnej". Jak zauważa socjolożka Centrum Lewady Karina Pipija, Rosjanie stają się bardziej konserwatywni, choć nadal większość z nich wskazuje w sondażach, że prawa kobiet są ważne.

RadioZET.pl/PAP/DG