Zamknij

Bułgaria. 57-letnia kobieta zmarła 14 godzin po przyjęciu AstraZeneki

PAP
12.03.2021 22:35

Kobieta z Bułgarii zmarła po przyjęciu AstraZeneki. Kilka godzin po wydanym przez premiera Bojko Borisowa zakazie stosowania szczepień preparatem AstraZeneca minister zdrowia Kirił Angełow poinformował w piątek, że rzeczywistą przyczyną decyzji była śmierć kobiety po szczepieniu.

szczepionka AstraZeneca
fot. PAP

Nie żyje kobieta zaszczepiona preparatem Astra Zeneca. Bułgarski minister zdrowia Kirił Angełow podał, że 57-letnia kobieta z okolic Płowdiwa zmarła w nocy 14 godzin po zaszczepieniu preparatem AstraZeneca. Paweł Timonow z wydziału medycyny sądowej w Płowdiwie powiedział, że nie można mówić o bezpośrednim związku między zaszczepieniem i śmiercią kobiety, która od lat miała wiele schorzeń, w tym zakrzepicę i chore serce.

„Poczekamy na pojawienie się ostatecznych wniosków badań lekarzy i podejmiemy decyzję o ewentualnym kontynuowaniu szczepień tym preparatem” – powiedział. Dodał, że w piątek do Bułgarii przybyła partia 70 tys. szczepionek AstraZeneca, lecz na razie pozostaną one w magazynach.

Nie żyje kobieta zaszczepiona preparatem AstraZeneca. Bułgaria wstrzymuje szczepienia

Do wyjaśnień ministra doszło po pytaniach, które pojawiły się w mediach na jakiej podstawie premier wydał zakaz szczepień. Według obowiązującej obecnie ustawy o stanie nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej premier takich upoważnień nie ma. Decyzji ma prawo podjąć jedynie minister zdrowia, który kilka godzin przed ogłoszeniem decyzji premiera wraz z szefem bułgarskiej Agencji ds. Leków zapewnili, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna.

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca oświadczył w piątek, że "nie ma żadnych dowodów na zwiększone ryzyko" zakrzepów krwi spowodowanych szczepionką przeciwko Covid-19. Była to reakcja na zawieszenie jej stosowania "z ostrożności" w kilku krajach.

"Faktycznie ilość tego typu (problemów medycznych] jest znacznie niższa u osób zaszczepionych w porównaniu z tym, czego można by się spodziewać w całej populacji” - głosi oświadczenie koncernu.

loader

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła w piątek, że AstraZeneca to świetna szczepionka i nie ma powodów, by jej nie stosować. Rzeczniczka WHO przypomniała, że od 9 marca ponad 268 milionów dawek szczepionek przeciwko Covid-19 zostało podanych na całym świecie od początku pandemii. "Do tej pory żaden zgon nie miał związku z podawaniem szczepionek przeciwko Covid-19” - powiedziała.

RadioZET.pl/ PAP